W tym roku prawie 62 tys. litewskich podatników odpisało 1 proc. od podatku dochodowego na partie polityczne. Pod względem liczby ofiarodawców Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin zajął zaszczytne pierwsze miejsce – wsparło go prawie 15 tys. osób, co stanowi 24 proc. od ogółu.

 

Państwowa Inspekcja Podatkowa (PIP) rozpoczęła wczoraj wypłacanie partiom politycznym pieniędzy, które przeznaczyli im podatnicy, odpisując 1 proc. od podatku dochodowego.

W tym roku prawie 62 tys. osób przeznaczyło na partie polityczne łącznie 950 tys. euro. To mniej niż w roku poprzednim – w 2016 roku partie otrzymały 1,03 mln euro od 69 tys. podatników.

Pod względem liczby ofiarodawców Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin zajął zaszczytne pierwsze miejsce – wsparło go 14 913 podatników, co stanowi 24 proc. od ogółu. AWPL-ZChR otrzyma 115 011 euro.

Na drugim miejscu plasują się socjaldemokraci – 1 proc. od podatku odpisało dla nich 12 335 podatników (przekazali ok. 175 tys. euro). W porównaniu z rokiem poprzednim liczba osób wspierających tę partię zmniejszyła się o prawie 3 tys. osób.

Na trzecim miejscu znajdują się konserwatyści – 9675 (ok. 243 tys. euro). Liczba osób wspierających tę formację też zmalała – w 2016 roku było ich 11009.

Spadek liczby ofiarodawców odnotowała większość partii politycznych. Ruch Liberalny ma w tym roku o 1749 mniej osób wspierających niż przed rokiem, Partia Pracy – o 2438 osób mniej, Związek Wolności (liberałowie) – o 965 mniej, Porządek i Sprawiedliwość – o 604 mniej, Chłopi i Zieloni – o 562 mniej.

Podatnicy mogą przekazać 2 proc. od podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, dodatkowo na partie polityczne – 1 proc.

W tym roku ofiarodawcy przekazali partiom politycznym i organizacjom pożytku publicznego łącznie 17 mln euro.

Poniżej zamieszczamy tabelę (według danych PIP) z danymi na temat odpisu podatkowego na rzecz partii politycznych (10 partii politycznych, które wsparło najwięcej ofiarodawców).

 1. Prezydent Duda jest w Wilnie.
  Spotkał się z Polakami, którym podziękował za to, że są razem, że dbają o polską historię, język i kulturę.
  Przed wyjazdem do Wilna Duda spotkał się w Warszawie z liderem Polaków na Litwie, przewodniczącym AWPL-ZCHR Waldemarem Tomaszewskim. Rozmawiali o sytuacji polskiej społeczności oraz o mocnej i rosnącej pozycji polskiej partii na litewskiej scenie politycznej.

 2. AWPL-ZCHR jest najbardziej uczciwą partią parlamentarną – wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez spółkę „Baltijos tyrimai“.
  W dniach 20 listopada – 4 grudnia 2017 roku sondażownia „Baltijos tyrimai“ przeprowadziła sondaż wśród mieszkańców, pytając ich o to, która partia w kraju jest najbardziej skorumpowana. Wyniki badania opublikował portal internetowy delfi.lt. W sondażu wzięło udział 1008 osób.
  Według wyników badania opinii publicznej najbardziej skorumpowane partie na Litwie są – Partia Pracy (tak sądzi 20. proc. ankietowanych), Ruch Liberalny (16 proc.), Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (7 proc.) i Partia Socjaldemokratyczna (7 proc.).
  Natomiast mieszkańcy uznali, że AWPL-ZChR to najuczciwsze ugrupowanie wśród partii mających swe parlamentarne frakcje. Odmiennego zdania jest zaledwie 1 proc. ankietowanych.

 3. Jak widać są i informacje pozytywne, gratulacje dla Wilniuków, że popierają soją organizację, będącą gwarantem i reprezentantem polskości na Litwie.

 4. Nie ma to jak Polacy, potrafimy się jednoczyć i działać w każdych warunkach, nawet bardzo trudnych. Na Litwie widać wielką konsolidację rodaków, co się wyraża także w tych podatkowych odpisach na polską partię.

Comments are closed.