Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

11 lipca 2018 roku mija 75. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, będącej apogeum ukraińskiego ludobójstwa Polaków i obywateli polskich innych narodowości. Ludobójstwo tego w latach 1939 – 1947 na Kresach Wschodnich II RP oraz na Lubelszczyźnie i obecnym Podkarpaciu dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien i innych ukraińskich formacji kolaborujących z niemiecką Trzecią Rzeszą.

Jak w ubiegłym roku, tak i teraz wydarzenie centralne w Warszawie przygotuje Ogólnopolski Komitet Społeczny, który w tym celu prowadzi już rozmowy z władzami państwowymi i kościelnymi. Także z władzami lokalnymi w wielu innych miastach. Komitet przygotuje też cykl prelekcji i konferencji popularno-naukowych.
Niektóre z nich będą połączone z 250 rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu i 100 rocznicą wybuchu powstania Orląt Lwowskich i Przemyskich.
Prace Komitetu wspierają wolontariusze Fundacji Kresowej „Memoria et Veritas”.

Na ten cel założone zostało specjalne konto:

Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas”
46 1240 4533 1111 0010 7452 2830
Bank PEKAO S.A.
Wpłaty z dopiskiem „Wołyń”.

Już niedługo podany będzie skład Komitetu Organizacyjnego, a pod koniec maja także skład Komitetu Honorowego.

Harmonogram (wciąż uzupełniany):

Czwartek, 12 kwietnia – Bytom – prelekcje ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

g. 12.30 – I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzelców Bytomskich 11  – dla młodzieży

g. 16.00 – Centrum Kresowe przy ul. Moniuszki 13. .
Organizator – Danuta Skalska​ i Światowy Kongres Kresowian​

Czwartek, 19 kwietnia, g. 18:00 – Łódź – prelekcja ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, ul. Tuwima 34.
Organizator – Kamil Klimczak​ Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego.

Piątek, 20 kwietnia, g. 11.00 – Łódź – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy Drewnowska 88 – prelekcja dla młodzieży.

Piątek, 20 kwietnia – Ostrów Mazowiecka (w trakcie organizacji)

Sobota, 21 kwietnia – Wołomin (w trakcie organizacji).

Niedziela, 22 kwietnia, g. 11.00 – Borownica (gmina Bircza) – uroczystości pod pomnikiem ofiar UPA i msza św w kościele. Organizator: parafia Borownica.

Niedziela, 6 maja, g. 12.30 – Marwice k. Gorzowa Wlkp. (Lubuskie) – msza św. w kościele NMPanny  i uroczystości pod pomnikiem upamiętniające ofiary nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Organizator: Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, Koło w Marwicach.

Piątek, 11 maja – Dębno (Zachodnie Pomorze) – spotkanie z prof. Czesławem Partaczem nt, ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej, oraz ” Operacja Wisła”. Organizator – Stowarzyszenie „Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć „, oddział w Dębnie.

Czwartek, 17 maja godz. 11:00 – Piła – Młodzieżowy Dom Kultury w Pile ul. Okrzei 9 –
„ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie z Mirosław Kowzan​, autorem książki „Krzyż na Perczynie” . 75 rocznica spalenia Perczyna.

Piątek, 18 maja – Chodzież (Wielkopolska)
godz. 11:00 – Chodzieski Dom Kultury w Chodzieży ul. Strzelecka 15
„ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie Mirosław Kowzan, autorem książki „Krzyż na Perczynie”.

godz. 17:30 – kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży – msza za zmarłych mieszkańców Perczyna koło Dubna na Wołyniu pomordowanych 18 maja 1943 r. przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN .

godz. 19:00 – spotkanie Kresowian i osób zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w dowód pamięci pomordowanym przez bandy UPA-OUN.

Piątek, 18 maja br., g. 10.00 – Radwanowice k. Kraków (gmina Zabierzów) – finał III Ogólnopolskiego Konkursu Kresowego dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy: Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas” w Krakowie, dyr. Agnieszka Mitka​ i Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze, Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach i Fundacja im. Brata Alberta​

Jury: prof. dr hab. Bogusław Paź​ (Wrocław), dr hab. Józef Brynkus​ (Wadowice) i dr Lucyna Kulińska​ (Kraków).

Patronat:
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk​
Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk
Wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan​

Poniedziałek, 28 maja – Rabka – cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla uczniów szkół średnich i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sobota, 2 czerwca – Kędzierzyn-Koźle – Dni Kultury Kresowe
Organizator – Witold Listowski i Stowarzyszenie Kresowian

Czwartek – Piątek, 7 – 8 czerwca – Prabuty (Pomorze) – X Konferencja Świat Kresów. Organizator – Andrzej Mosiejczyk​ i Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków

Niedziela, 10 czerwca – Zamość – poświęcenie pomnika i msza św. w kościele garnizonowym. Organizator – Janina Kalinowska​ Jarosław Świderek​ i Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Środa, 13 czerwca, g. 18.00 – Góra Kalwaria – seans filmowy w kinie oraz prelekcja dr Leon Popek​ i i Adam Sikorski Fan Club​ o ludobójstwie na Wołyniu
Organizator – Monika Marcin Gwardys​ i Stowarzyszenie Rodzin „Polska Pamięć i Tożsamość”

Sobota i niedziela, 16 i 17 czerwca – Londyn – upamiętnienie ludobójstwa na Kresach. Organizator – Polonia w Anglii.

Piątek – Sobota, 22 – 23 czerwca – Lublin – konferencja naukowa. Organizator – prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy  z KUL.

Niedziela, 24 czerwca – Grodziec k. Opola – Opolskie Spotkanie Kresowe (w trakcie organizacji).

Niedziela, 1 lipca – Jasna Góra – Pielgrzymka i Zjazd Kresowian. Organizator – Danuta Skalska i Światowy Kongres Kresowian

Sobota, 7 lipca – Prabuty – IV Rajd Pamięci Kresowian. Organizator – Andrzej Mosiejczyk i Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków.

Sobota, 7 lipca – Zielona Góra – msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa i uroczystości pod tablicą upamiętniającą ukraińskie zbrodnie.
Organizator Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Zielonej Górze

Sobota, 7 lipca – Warszawa – konferencja popularno-naukowa. Organizator – Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

Niedziela, 8 lipca – Warszawa – Centralne Uroczystości Społeczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Marsz Pamięci i Msza św. w katedrze polowej.

Organizator – Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

Niedziela, 8 lipca – Dzierżoniów – uroczystości organizowane przez Dzierżoniowskie Stowarzyszenie Kresowian Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie

Środa, 11 lipca – Warszawa – uroczystości państwowe pod pomnikiem na Skwerze Wołyńskim.

Środa, 11 lipca – Lublin – odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Organizator – Zdzisław Koguciuk.

Środa, 11 lipca – Pabianice – uroczystości pod tablicą pamiątkową na zewnętrznej ścianie kaplicy na cmentarzu. Organizatorzy – Klub Gazety Polskiej Pabianice i Karol Jabłoński.

Środa, 11 lipca – Chodzież

godz. 17:00 – spotkanie Kresowian i wszystkich zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostanie uczczona pamięć pomordowanych przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN.

godz.18:30 – kościół p.w. św. Floriana w Chodzieży msza za zmarłych mieszkańców Kresów Południowo-Wschodnich II R.P. pomordowanych przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN.

Piątek, 11 maja – Dębno (Zachodnie Pomorze) – spotkanie z prof. Czesławem Partaczem nt, ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej, oraz ” Operacja Wisla „. Organizator – Stowarzyszenie „Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć „, oddział w Dębnie.

Czwartek, 12 lipca – Poznań – upamiętnienie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Poznaniu (szczegóły w najbliższym czasie).

Niedziela, 15 lipca, godz. 14.00 – Chełm – uroczystość upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu przy Pomniku Wołyńskim.
Organizator – Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.

Niedziela, 15 lipca – Gdańsk – w trakcie organizacji.

Niedziela, 15 lipca, g. 11.00 – Dębno (Zachodnie Pomorze) – msza w kościele pw. św. Piotra i Pawła za ofiary ludobójstwa i przemarsz na „Promenadę Pamięci”, gdzie znajduje się ” Głaz Pamięci” o pomordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Organizator – Antoni Dąbrowski​ i Stowarzyszenie ” Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć ” oddział w Dębnie

2 września, g. 10.00 – Korfantów (Opolszczyzna) – msza św. i uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu, upamiętniające Polaków pomordowanych przez OUN-UPA. Organizator – Stowarzyszenia Pamięci o Kresach Południowo-Wschodnich w Korfantowie

Początek października – Zielona Góra – Łężyca – (szczegóły w najbliższym czasie).

Bardzo ważną sprawą jest koordynacja działań oraz wzajemne wspieranie się. Dlatego też w imieniu całego Komitetu zwracam się z prośbą o przesłanie informacji miejscu i czasie tych wydarzeń, które będą organizowane w Państwa miejscowościach. Mile widziane są wszelkie inicjatywy oddolne, szczególnie te, które będą skierowane do młodego pokolenia.

Serdecznie pozdrawiam. Szczęść Boże!

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski​
www.isakowicz.pl

  1. Najważniejsze uroczystości obchodów „Krwawej Niedzieli” organizują komitety społeczne, bo instytucje państwowe są sparaliżowane poprawnością polityczną – nie wypada mówić o tej okrutnej zbrodni ukraińskiej na niewinnej polskiej ludności cywilnej. Takich czasów dożyliśmy, ponoć to wolność i pełna demokracja, ale jak widać nie wszystko można otwarcie głosić.

  2. Program bogaty, zróżnicowany, każdy może znaleźć ciekawą propozycję , w której może i powinien wziąć udział. Jesteśmy winni pamięć, szacunek i modlitwę ofiarom tego okrutnego ludobójstwa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.