3 kwietnia 1940 r. Sowieci rozpoczęli likwidację obozu jenieckiego w Kozielsku. Obóz ten utworzony został po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski w 1939 r. Więziono w nim ponad 4 tysiące oficerów Wojska Polskiego. Podobne obozy powstały w Starobielsku i Ostaszkowie (tam przetrzymywani byli policjanci oraz funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza), Polaków lokowano też w więzieniach NKWD.

Jeńcy z Kozielska przewożeni byli grupami do lasu w Katyniu i tam mordowani strzałem w tył głowy. Uwięzionych w Starobielsku Sowieci zabili w więzieniu w Charkowie, a pochowali w pobliskich Piatichatkach. Więźniów z Ostaszkowa zamordowano w Twerze (wówczas Kalinin) i pochowano w Miednoje. Oficerów przetrzymywanych w więzieniach NKWD chowano też w Bykowni pod Kijowem i Kuropatach pod Mińskiem.

Decyzja najwyższych władz Związku Sowieckiego o likwidacji polskich elit uwięzionych po 17 września zapadła 5 marca 1940 r. 3 kwietnia przystąpiono do jej realizacji. Ogółem przez następne sześć tygodni Sowieci zamordowali ponad 20 tysięcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

Na podst. sejm.gov.pl, Fot. Archiwum IPN

  1. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

  2. Kłamstwo katyńskie jest kłamstwem założycielskim „Polski Ludowej”. Jego początek sięga jednak okresu sprzed powstania tego tworu: już w czasie wojny Sowieci na arenie międzynarodowej i w oddziałach berlingowców intensywnie rozpowszechniali dezinformację, jakoby to Niemcy byli sprawcami tej zbrodni.

  3. Katyń to symbol zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach wczesną wiosną 1940 roku. Podobnie jak symbolem straszliwych zbrodni dokonywanych przez Niemców stał się Auschwitz. Znamienne i nieprzypadkowe, że zbrodnia katyńska dokonana przez Sowietów w kwietniu i maju 1940 roku, zbiegła się z budowanym przez Niemców KL Auschwitz, także wiosną 1940 roku.

Comments are closed.