Na Litwie odbyły się wybory samorządowe. Znakomite wyniki uzyskała AWPL-ZChR, która potwierdziła swoją absolutną dominację na Wileńszczyźnie. Polacy będą samodzielnie rządzić w rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie także mają swoich merów.

– „W okręgu wileńskim, który biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców stanowi 1/3 Litwy, a pod względem PKB to połowa gospodarki państwa litewskiego, AWPL-ZChR zdobyła 53 mandaty, zajmując tym samym pierwsze miejsce. Na drugim miejscu ze sporą różnicą znaleźli się konserwatyści (21 mandatów), na trzecim z 17 mandatami są chłopi i zieloni” – ocenił przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski.

Dwoje kandydatów na merów z ramienia AWPL-ZChR, podobnie jak przed czterema laty, zwyciężyło już w I turze. W rejonie wileńskim Maria Rekść uzyskała około 52 proc. głosów, natomiast w rejonie solecznickim zwyciężył Zdzisław Palewicz z rezultatem około 77 proc., co jest rekordem w skali kraju.

Lider AWPL-ZChR zauważył, że jeśli porównać wyniki wyborów samorządowych z rezultatami uzyskanymi podczas wyborów parlamentarnych w 2016 roku, to w rejonie wileńskim, solecznickim oraz w innych okręgach ugrupowanie zebrało nawet więcej głosów. – „Co jest pozytywne z naszego punktu widzenia – pewnie przekroczyliśmy próg 5 procent, choć swoje listy wystawiliśmy jedynie w 10 okręgach, a w pozostałych 50 w ogóle nie braliśmy udziału w wyborach. Kiedy odbędą się wybory w całym kraju tych głosów będzie dużo więcej” – powiedział Tomaszewski.

Lider AWPL-ZCHR podkreślił również: – „Nasz rezultat nie jest celem samym w sobie, te mandaty, które zdobyliśmy, są środkiem by pomagać ludziom, realizować swój program i to udało nam się w samorządach, w których mamy swoich przedstawicieli.”

 1. Osiągnięty wynik w wyborach samorządowych jest kolejnym wielkim sukcesem polskiej Wspólnoty. Nie ma drugiej tak dobrze zorganizowanej polskiej społeczności polonijnej na świecie, która mogłaby poszczycić się takimi osiągnięciami. Jest to możliwe dzięki wielkiej determinacji, jedności oraz wierności zasadom, które cechują Polaków z Wileńszczyzny.

  Ale trzeba również podkreślić, że skuteczność polityczna Akcji jest możliwa dzięki jej liderowi Waldemarowi Tomaszewskiemu, którego doświadczenie polityczne i wrodzony zmysł organizacyjny sprawiają, że strategia prowadzenia partii jest właściwa i przynosi sukcesy. Należy on do grona najważniejszych polityków na Litwie, z głosem którego muszą liczyć się polityczni oponenci.

 2. Okręg wileński to ponad 800 tysięcy mieszkańców i 42 procent PKB (gospodarki) Litwy. Samorządy wchodzące w jego skład to miasto Wilno i rejony trocki, elektreński, szyrwincki, wiłkomierski, święciański, solecznicki i wileński. W okręgu wileńskim, największym w kraju, AWPL-ZCHR uzyskała 53 mandaty i zdecydowanie pokonała wszystkich innych uczestników wyborów (konserwatyści 21 mandaty, a blok Simasiusa i chłopi po 17). Czyli decyzją mieszkańców to AWPL-ZCHR zdominowała wybory w okręgu wileńskim i ten wynik należy uznać za imponujący sukces.

 3. Akcja Wyborcza Polaków wygrała w okręgu wileńskim, w którym żyje trzecia część mieszkańców Litwy, a region generuje prawie połowę litewskiej gospodarki. Pierwsze miejsce w tak wielkim okręgu to nie tylko prestiż, ale również realny wpływ na najważniejszą część państwa.

 4. AWPL-ZChR na pierwszym miejscu w okręgu wileńskim. Merowie Rekść i Palewicz wygrywają w pierwszej turze. Dobry zwiastun na przyszłość. W jedności wspólnoty polskiej jest siła.

 5. Takie informacje zawsze miło się przyjmuje. Gratuluję, pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

 6. Ho ho! To dopiero zuchy. Robią swoje. Bronią polskość. Pokazują figę litewskim nacjonalistom i polskim giedroyciowcom (tym różnym Romaszewskim-Guzy, Sakiewiczom, Przełomiec, Dworczykom, Hejke i innym). Polacy z Litwy na przekór różnym nieprzyjemnym siłom idą do przodu i niechby tak zostało, czego im serdecznie życzę.

 7. Te wybory znakomicie potwierdziły siłę polskości i polskich organizacji, których politycznym przedstawicielem jest AWPL – ZChR. Polacy pokazali, że są prawdziwymi gospodarzami ziemi, na której od wielu pokoleń toczy się zwycięska walka o zachowanie polskiej tożsamości, mowy, kultury, wiary i szkolnictwa.

 8. Polska partia zdobyła także absolutną większość mandatów w radzie rejonu wileńskiego, uzyskując 19 z 31 mandatów i w radzie rejonu solecznickiego, gdzie wzięła 20 z 25 mandatów. W rejonach trockim i święciańskim uzyskała po 4 z 25 mandatów w każdej radzie, w rejonie wisagińskim zdobyła 3 mandaty, a w stołecznym Wilnie 6 mandatów. Tym samym AWPL – ZChR będzie mieć w sumie 56 radnych. Jest bardzo O.K.

 9. Brawoooo!!! Kolejny wielki sukces wyboczy pomimo ataków z każdej strony. Polacy są gospodarzami Wileńszczyzny co potwierdzają kolejne wygrane wybory przez AWPL/ZChR, jestem dumny z bycia Polakiem.

 10. Bardzo stabilne i bardzo wysokie wyniki Akcji Wyborczej Polaków kolejny raz potwierdzają jej najmocniejszą pozycję na Wileńszczyźnie. Dzięki serdeczne tym wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę trudną i wymagającą kampanię i kolejny raz celująco zdali swój obywatelski i polski egzamin.

 11. Super!!!
  Gratulacje!
  Polskość na Wileńszczyźnie dzięki Wam drodzy Wilnianie trzyma się mocno i wciąż kwitnie.
  Alleluja i do przodu!

Comments are closed.