11 Listopada 2022 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uczestniczyli w nich prezydent RP Andrzej Dudy z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele rządu oraz korpusu dyplomatycznego. W uroczystościach wziął udział także prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda z małżonką. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca prezesa dr hab. Karol Polejowski.

Uroczystość rozpoczęła odprawa wart, na maszt została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano hymn. Następnie został odczytany Apel Pamięci, po którym oddano salut narodowy, składający się z 21 salw. Jest on zarezerwowany jedynie dla uczczenia najważniejszych osób w państwie i uroczystości państwowych.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda m.in. podziękował wszystkim, którzy angażują się w pomoc Ukraińcom. Wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą pokazuje, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Prezydent podkreślił wielką ofiarność polskiego społeczeństwa, które ruszyło na pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie: jeżdżąc po uchodźców, ofiarując wsparcie rzeczowe, materialne i duchowe, przyjmując potrzebujących do domów. – Dziękuję za to wszystkim moim Rodakom. Pokazaliście wielką klasę, pokazaliście, że „Polak potrafi” w najlepszym tego słowa znaczeniu – mówił prezydent.

Przypominając o wielowiekowej historii naszego narodu, jego sile i niezwykłej umiejętności podnoszenia się ze zgliszcz powiedział: – Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska suwerenna, niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa.

Prezydent Duda złożył też wieniec od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza – panteonie chwały polskiego oręża.

Na zdjęciu: Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości – Warszawa, 11 listopada 2022. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Na podst. ipn.gov.pl

Comments are closed.