APEL KRESOWEJ RADY STARSZYCH

Jesteśmy świadkami straszliwych zbrodni, jakich dokonywali w latach 1939-1947 na Polakach Ukraińcy spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. To się działo na naszych oczach. Ledwie uszliśmy z życiem. Niektórzy z nas, jako dzieci i bliscy pomordowanych, do dziś nie mogą sobie poradzić ze swoją i najbliższej rodziny traumą. Kresy południowo-wschodnie spłynęły polską krwią. Mordercy wydłubywali dzieciom oczy, kobietom odcinali piersi, siekierami odrąbywali głowy starcom. Popi w cerkwiach święcili siekiery, noże i widły. A w kazaniach głosili: (…) „Nie trzeba zważać na nic i nie kierować się sumieniem”; (…) „gdyby krew płynęła rzekami , a łzy potokami, nie zważajcie na to, oczyszczając naszą ukraińską ziemię”. A w „Dekalogu Ukraińskiego Nacjonalisty” Ukraińcy nawoływali: „Nie zawahasz się popełnić najwyższego przestępstwa, jeśli tego wymagać będzie dobro sprawy”. Mordercy do tej pory nie zostali ukarani. A na Ukrainie stali się bohaterami. Teraz, jak czytamy, przepisy o ukraińskich zbrodniach zawarte w ustawie o IPN, stają się przedmiotem badań, czy są zgodne z polską konstytucją. Dzisiaj, we czwartek, 17.01.2019 r. Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. „nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów”. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Obawiamy się, by znowu, jak już się zdarzało wielokrotnie, obce ambasady nie wpływały na wyroki naszych prawodawców. Dlatego apelujemy do wszystkich rodaków, a szczególnie do środowisk kresowych, by dokładnie i uważnie śledzili zachowanie i decyzje Trybunału Konstytucyjnego. Idee głoszone przez obie organizacje, OUN i UPA, a także cała ideologia banderyzmu, to nic innego, tylko ideologia wzorowana na ideach nazistowskich i faszystowskich, i śmiało może być nazwana ideologią nazifaszystowską. Żądamy surowych kar za upowszechnianie tej ideologii, jako ideologii zbrodniczej, ludobójczej i antypolskiej.

Oczekujemy, że tak boleśnie doświadczony naród, jak naród polski, nie pozwoli, by setki tysięcy niewinnych ofiar, zamordowanych na polskich Kresach przez bandy OUN i UPA zostały znieważone i upokorzone przez niesprawiedliwą ustawę. Apelujemy do wszystkich środowisk kresowych o szczególną czujność i natychmiastową reakcję. Choć tli się jeszcze w nas nadzieja, że TK stanie na wysokości zadania i ujawni się w świetle sprawiedliwości.

KRESOWA RADA STARSZYCH

1. Stanisław Srokowski, Wrocław, koordynator

2. Janina Kalinowska, Zamość
3. Feliks Trusiewicz, Wrocław

4. Edward Bień, Dzierżoniów

5. Maria Wieloch, Gdańsk

6. Ryszard Kosior, Gdańsk

7. Janina Zimirska

8. Józef Maliszewski, Chodzież

9. Karol Bauer

DORADCY, EKSPERCI

Prof. dr hab. Bogumił Grott

Prof. Włodzimierz Osadczy

Prof. Andrzej Zapałowski

Dr Lucyna Kulińska

Prof. Leszek Jazownik

Prof. Czesław Partacz

Jacek Boki

Mirek Kowzan

Władysław A. Pitak

  1. Suwerenne państwo? Najpierw Żydzi, Niemcy potem Amerykanie a teraz Ukraińcy pokazali jak to z naszą suwerennością jest, a właściwie NIE MA

  2. Środowiska kresowe pilnują interesu Rzeczypospolitej.
    A co robią upoważnione instytucje i urzędy, opłacane z pieniędzy polskiego podatnika? Jaki interes realizują, wysługując się obcym ambasadom?

  3. „Obawiamy się, by znowu, jak już się zdarzało wielokrotnie, obce ambasady nie wpływały na wyroki naszych prawodawców. „

  4. Kiedy obce ambasady dyktują nam ustawy to mamy do czynienia z utratą suwerenności. Czy na pewno o to chodziło „dobrej zmianie”, aby to inne stolice stanowiły polskie prawo?

Comments are closed.