2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą tego święta jest pochodzący z Wilna historyk Leszek Rodziewicz.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Pomysłodawcą Dnia Flagi jest Wilniuk Leszek Rodziewicz, honorowy prezes Rodowego Stowarzyszenia Rodziewiczów. Leszek Rodziewicz urodził się 26 lutego 1942 roku w Wilnie. W 1947 roku wyjechał z rodziną do Polski. Obecnie mieszka w Szczecinie.

Pomysł ustanowienia nowego święta powstał w 2001 r., a jego projekt został przyjęty rok później na II zjeździe Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów. Dzięki działaniu Stowarzyszenia oraz posła Edwarda Płonki projekt trafił w 2003 r. do Sejmu RP, który 20 lutego 2004 roku ustanowił Dzień Flagi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy był obchodzony dokładnie 19 lat temu, 2 maja 2004 r.

Dlaczego na Dzień Flagi wybrano właśnie 2 maja?

W latach PRL właśnie 2 maja zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie powiewały w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Ponadto dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.

W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował śp. prezydent Lech Kaczyński.

Comments are closed.