Grupa uczniów z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie na czele z nauczycielem w-f Olkiem Łukacijewskim wzięła udział w II Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowym „Jest nas 60 milionów” w Ostródzie. Wracają z medalami! Oto ich relacja.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się blisko 300 osób, w tym około 100 uczestników polonijnych z Litwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Czech.

Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Dom Polonii w Ostródzie. Wydarzenie z jednej strony ma za zadanie popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej strony ma za zadanie umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Podczas 3 dni festiwalu w Ostródzie zostały przeprowadzone konkurencje biegowe na kilku dystansach w różnych kategoriach, odbyły się również imprezy towarzyszące. W sobotę uczestnicy rywalizowali na trasach wokół Jeziora Drwęckiego. W niedzielę wystartowali w biegach wokół Jeziora Sajmino. W poniedziałek organizatorzy zapraszają na stadion lekkoatletyczny w Ostródzie.

I mamy się czym poszczycić! Darek Wysocki (7a kl.) zajął 3 miejsce w Biegu Młodziaków na dystansie 959 metry, Sebastian Głazko – 3 miejsce, a Tomasz Sidorowicz 2 miejsce. W Biegu Starszaków na dystansie 959 metry Maksymiljan Uczkuronis (G1b kl.) stanął na najwyższym podium, zajmując 1. miejsce. Natomiast w biegu na dystansie 6 km wokół jeziora Sajmino Maks Uczkuronis zajął 38 miejsce w ogólnej klasyfikacji (wśród 250 uczestników) oraz 3 miejsce w klasyfikacji OPEN zawodników polonijnych.

Gratulujemy naszym zawodnikom oraz ich trenerowi!

Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna. Na podstawie: Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie

Źródło: www.wspolnotapolska.org.pl