W Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowej odsłony projektu Archiwum Pełne Pamięci.

Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, aby nawiązać współpracę zmierzającą do pozyskania i zabezpieczenia materiałów obrazujących historię Polski i Polaków w XX wieku.

– Archiwum jest sercem naszej instytucji, które uruchamia cały krwioobieg działania IPN. Bez archiwum nie ma udanej nauki, wydawnictw czy projektów edukacyjnych. Trudno bez archiwum i archiwistów byłoby poszukiwać ofiar zbrodni komunistycznych, czy lustrować tych którzy mają ambicje być częścią polskiego życia publicznego – powiedział prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

– Dziś Archiwum Pełne Pamięci dostaje drugie życie. Poszerzamy działalność tego flagowego dla IPN projektu na te kontynenty, na których nie było jeszcze Instytutu, a więc spoglądamy w kierunku Ameryki Południowej czy Nowej Zelandii. Myślimy także o tym, aby zaopiekować się dziedzictwem w Indiach. To jest projekt wokół którego będą skupiały się nasze wysiłki, aby ocalić od zapomnienia dziedzictwo Narodu Polskiego rozsianego po całym świecie, aby żaden okruch historii nie został zmarnowany i nie trafił w próżnię niepamięci – dodał prezes IPN.

Więcej informacji na stronie projektu: archiwumpamieci.pl

Źródło: IPN