W niedzielę 26 maja na Litwie odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których wybierano jedenastu posłów do PE.  W wyborach wzięła udział Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin w koalicji z innymi mniejszościami narodowymi, którzy wystartowali pod nazwą „Blok Waldemara Tomaszewskiego”.

Ze wstępnych wyników wyborczych z godziny czwartej nad ranem w poniedziałek, po zliczeniu danych z prawie wszystkich dzielnic wyborczych (1967 z 1972) AWPL-ZChR zdobyła po raz trzeci z rzędu mandat europosła, uzyskując 5,6 proc. poparcia, co stanowi około 70 tysięcy głosów. Według  wyników wyborczych mandat posła do PE obejmie po raz trzeci lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski.

Powyższe wyniki wyborów są niebywałym sukcesem polskiej społeczności na Litwie, która także posiada 8-osobowy klub parlamentarny w Sejmie Republiki Litewskiej i 56 radnych w sześciu samorządach Litwy.

W niełatwej walce wyborczej, pomimo wielkiej konkurencji wśród komitetów i partii litewskich oraz, co dziwne, kłód rzucanych przez niektóre polskojęzyczne media, AWPL-ZChR powtórzyła swój wynik wyborczy z wyborów parlamentarnych sprzed 2,5 roku, a także znacząco polepszyła wynik w porównaniu z wyborami samorządowymi z marca bieżącego roku.

W tym roku za mieszkańcami Litwy potrójny maraton wyborczy. W wyborach samorządowych AWPL-ZChR zwyciężyła w dwóch rejonach – wileńskim i solecznickim. W wyborach prezydenckich w trzech – wileńskim, solecznickim i w Wisaginii, tak samo w trzech rejonach wygrał urzędujący premier Saulius Skvernelis. Natomiast w wyborach do Parlamentu Europejskiego AWPL-ZChR zwyciężyła aż w czterech rejonach – trockim, wileńskim, solecznickim i w Wisaginii.

AWPL-ZChR swoją uczciwą i pełną poświęcenia pracą udowodniła, że jednoczy absolutną większość Polaków, jak też inne mniejszości narodowe oraz Litwinów, których coraz więcej głosuje na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Spośród 11 europosłów litewskich kadencji 2014-2019 tylko mniejszość, bo  pięcioro z nich zostało ponownie wybranych, w tym Waldemar Tomaszewski, a także Vilija Blinkevičiūtė, Viktoras Uspaskichas, Petras Auštrevičius i Bronis Ropė.

źródło: www.awpl.lt

 1. duże poparcie dla AWPL-ZCHR

  „Rezultat jaki uzyskaliśmy jest optymalny, zachowaliśmy pozycję w Parlamencie Europejskim. Oczywiście na wstępie chciałbym bardzo serdecznie podziękować wyborcom, którzy zagłosowali na nas. Chciałbym także po raz kolejny pogratulować wybranemu prezydentowi Gitanasowi Nausėdzie – wspaniały wynik, około 70 proc. głosów, naród opowiedział się za zmianami. Ostatnie lata rządził praktycznie tandem dwóch partii: socjaldemokraci i konserwatyści, a teraz możemy twierdzić, że ta epoka skończyła się” – powiedział podczas konferencji prasowej po eurowyborach lider AWPL-ZCHR Waldemar Tomaszewski.

  „Wracając do naszego rezultatu, to około 70 tysięcy głosów, podobny wynik jak w 2016 r. podczas wyborów parlamentarnych, 5,5 proc. głosów od ważnych kart do głosowania i wysokie miejsce w porównaniu do innych partii” – skomentował wyniki
  do PE.

  „Praktycznie wszystkie partie po ostatnim głosowaniu porównując z wyborami do Sejmu w 2016 roku straciły swoje pozycje, a my ją zachowaliśmy. Patrząc na statystyki, konserwatyści stracili około 3 proc., rządząca partia straciła 8 proc., Związek Liberałów także stracił 3 proc., dlatego cieszymy się, że udało się nam zachować poparcie wyborców”.

 2. Wśród posłów litewskich Waldemar Tomaszewski w prestiżowym, uznawanym przez Parlament Europejski rankingu „VoteWatch” jest na czwartym miejscu spośród jedenastki litewskich deputowanych.
  W sensie pozycji politycznej w PE jest w pierwszej trójce litewskich Europosłów – m.in. jest członkiem Prezydium Frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – trzeciej pod względem wielkości frakcji w PE, wiceprzewodniczącym delegacji parlamentarnej Unia Europejska – Białoruś, jako pierwszy ze wszystkich europosłów z Litwy zorganizował wyjazdowe posiedzenie frakcji europarlamentarnej, które odbyło się w Wilnie. Kiedy Litwa rozpoczynała i kończyła prezydencję w UE, Tomaszewski otrzymał z litewskich europosłów najwięcej czasu na wygłoszenie mowy, zabierał głos jako pierwszy i przemawiał w imieniu frakcji.

 3. SUPER!!! Świetna wiadomość, gratuluję.
  Będzie jednak w Parlamencie Europejskim polski patriota. Bo po wyborach nad Wisłą miałem obawy…

  • Słuszna uwaga, w osobie Tomaszewskiego mamy w PE prawdziwego Polaka, patriotę, katolika, polityka pryncypialnego, odważnego, z wizją działania.
   Dlatego też niektórym szczekaczom to się nie podoba. Różni wyznawcy giedroycizmu i michnikowszczyzny, różni Sakiewicze, Przełomiec, Romaszeskie-Guzy… są bardzo rozgoryczeni i rozczarowani.
   Podobnie sowicie opłacani rozbijacze polskości na Kresach czyli Kurier Wileński niejakiego Klonowskiego (haniebna komitywa z Sakiewiczem…) oraz radio i portal ZW Okińczyca (hojnie opłacani przez Senat RP i państwowe firmy…) – oni usiłowali dzielić, podważać, rozbijać, niszczyć.
   Na szczęście Polacy z Wileńszczyzny ponownie pokazali niezłomny charakter. A tym wszystkim okrutnikom pokazali przysłowiową figę: możecie sobie srebrnikami kupczyć, ale to wszystko na nic….

 4. hmmm parafrazując…
  Kolejna ogromna porażka Okińczyca i jego „pożytecznych idiotów” z Radcenko na czele.
  To także kolejna czerwona kartka pokazana przez społeczeństwo tym jątrzycielom.

 5. Jestem zniesmaczona jak Okińczyc i jego armia zaciężna przyjęła swoją porażkę (a zwycięstwo Tomaszewskiego i AWPL). Nie potrafią tego przyjąć z godnością, jak mężczyźni i zamiast gratulacji, rozpoczęto kolejną już kampanię nienawiści i kagiebistowskiej manipulacji.

 6. To niesamowity rok. Trzeci wspaniały wynik. AWPL-ZCHR pokazała swoją siłę dzięki jedności Polaków.

  „W tym roku za mieszkańcami Litwy potrójny maraton wyborczy. W wyborach samorządowych AWPL-ZChR zwyciężyła w dwóch rejonach – wileńskim i solecznickim. W wyborach prezydenckich w trzech – wileńskim, solecznickim i w Wisaginii, tak samo w trzech rejonach wygrał urzędujący premier Saulius Skvernelis. Natomiast w wyborach do Parlamentu Europejskiego AWPL-ZChR zwyciężyła aż w czterech rejonach – trockim, wileńskim, solecznickim i w Wisaginii.”

Comments are closed.