W Wilnie w dniach od 15 do 18 września odbywa się Zjazd Rady Polonii Świata, organizacji łączącej Polaków z 44 krajów świata, sześciu kontynentów.

Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie w ubiegłym roku zaproponował przeprowadzenie Zjazdu Polonii Świata w Wilnie, co zyskało aprobatę i obecnie pełni rolę gospodarza. Wszyscy delegaci i goście w swych relacjach okazują zachwyt nad wysokim poziomem organizacji Zjazdu.

Przed dwoma miesiącami, gdy upływał termin zgłaszania kandydatów na prezesa RPŚ, Zarząd Główny ZPL, na wniosek prezesa Waldemara Tomaszewskiego, wytypował swego kandydata Jarosława Narkiewicza na to stanowisko. W wyborach na prezesa Rady Polonii Świata uzyskał on 38 głosów, a Teresa Berezowsky 34 głosy. W głosowaniu wzięło udział 72 delegatów. Tadeusz Piłat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, wycofał się z kandydowania i poparł kandydata ZPL.

Jarosław Narkiewicz to wieloletni dyrektor polskiej szkoły w Szklarach, wieloletni poseł na Sejm z ramienia AWPL – ZChR, minister Transportu i Łączności w latach 2019 – 2020. Obecnie pełni funkcje wiceprezesa ZPL i wiceprezesa AWPL – ZChR.

Na zdjęciu (od prawej): Jarosław Narkiewicz – nowy prezes Rady Polonii Świata, europoseł Waldemar Tomaszewski – prezes Związku Polaków na Litwie, Edyta Tomaszun – wicemer miasta Wilna, Tadeusz Piłat – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

  1. To że przewodniczącym Rady Polonii Świata został działacz ZPL to majstersztyk w wykonaniu prezesa ZPL Waldemara Tomaszewskiego, który zorganizował zjazd na światowym poziomie, swoimi działaniami zdobył zaufanie delegatów i dokonał pokerowej zagrywki wystawiając swojego wiceprezesa ZPL na przewodniczącego rady, wpłynął na jednego z kandydatów ze Szwecji by zrezygnował z kandydowania na rzecz kandydata ZPL. I wszystko się potoczyło w dobrym kierunku, dzięki czemu J. Narkiewicz wygrał wybory. Dzięki tym działaniom W. Tomaszewskiego ZPL będzie kierować Polonią na świecie, a to nie tylko wielki prestiż dla Wileńszczyzny, ale realny wpływ na los i działania Polonii i Polaków na świecie.

  2. Wileńszczyzna stała się centrum Polaków i Polonii na świecie. Polacy na Litwie zasługują na to wyróżnienie jak mało kto.

Comments are closed.