Koncert Galowy VII Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” odbył się w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku.

Anna German oraz jej znakomite piosenki i niezwykły głos od lat jednoczą ludzi w Polsce, na Białorusi oraz w innych krajach naszego regionu – mówił podczas koncertu ambasador RP w Mińsku Artur Michalski. – Choć od śmierci Anny German minęło już ponad 36 lat to jej twórczość żyje. Jej piosenki po polsku i po rosyjsku brzmią często w rozgłośniach radiowych, nadal ukazują się na płytach, a niedawno mieliśmy okazję oglądać znakomity serial o jej życiu przypominający tę wspaniałą postać.

– Ten festiwal stał się już tradycją. Co roku impreza jest większa i jest już stałym punktem w kalendarzu kulturalnym Mińska – mówiła Maryna Tawarnycka, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu. – Bardzo się cieszę, że co roku w czasie festiwalu odkrywamy nowe talenty z całej Białorusi – dodała.

Grand Prix konkursu zdobyła Wiktoria Chomczuk, nagrodę w dla solistów w wieku 15-25 lat otrzymała Iryna Lauczuk, a w kategorii powyżej 26 lat – Maryna Szklar.

Uczestnicy wykonują po dwie piosenki z repertuaru artystki – jedną w języku polskim i drugą do wyboru, po polsku lub po rosyjsku. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: soliści w wieku 15-25 lat, soliści powyżej 26 lat i grupy muzyczne do 10 uczestników. Od dwóch lat zwycięscy wykonawcy w nagrodę wyjeżdżają na koncerty do Polski. Impreza jest organizowana przy wsparciu ambasady RP na Białorusi.

Anna German, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, znana z takich utworów, jak „Tańczące Eurydyki”, czy „Dziękuję mamo”, urodziła się w ZSRR. Po II wojnie światowej jej rodzina zamieszkała we Wrocławiu. Jej piosenki były niezwykle popularne w Polsce i na terenie byłego ZSRR; śpiewała w języku polskim i rosyjskim. Zmarła w 1982 roku w Warszawie.

Źródło: Ambasada RP w Mińsku

Comments are closed.