1. Pan sekretarz Szot zwrócił uwagę na brzydkie prowokacje, które idą z różnych stron, także niestety ze środowisk polskojęzycznych. Potrzeba szczególnej uwagi i wyczulenia, by temu nie ulegać. By pozostawać wiernymi polskiej sprawie.

 2. To jest sytuacja w najwyższej mierze skandaliczna, by polskimi pieniędzmi opłacać antypolską propagandę. Macierz ma obowiązek pomagać Rodakom, a nie niszczyć polskość na Kresach.

 3. Czy Studium Europy Wschodniej prowadzi dywersję polityczną?

  Dr Adam Balcer, wykładowca Studium Europy Wschodniej UW w raporcie dla Instytutu WiseEuropa stawia kontrowersyjne i skandaliczne tezy o „polskim zaangażowaniu w Holokaust” , którego „skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”

  Dr Adam Balcer jest związany jako wykładowca ze Studium Europy Wschodniej UW. Wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń”. Twierdził, że „ten film to zmarnowana szansa na realne pojednanie z Ukraińcami”.

  Dołączył tym samym do grona Żurawskiego vel Grajewskiego, Dworczyka, Piekło. Potwierdził także jak Studium Europy Wschodniej kształci i jakie ma poglądy. Dworczyk również jest wychowankiem tegoż Studium.

  Raport generalnie krytycznie opisuje i ocenia rozwój idei i formacji narodowych w Polsce i na Węgrzech, odnosząc się jednak wyraźnie do PiS w Polsce i Fideszu na Węgrzech. – Polska i Węgry są wyjątkowymi przypadkami w Europie, ponieważ są rządzone przez rządy pojedynczych partii „miękkich” prawicowych, narodowych populistów – twierdzi Balcer.

  Dalej pisze również, że „stawianie się na pierwszym miejscu w perspektywie bycia ofiarami i bohaterami, umożliwia mainstreamowym polskim i węgierskim elitom i społeczeństwom unikanie poważnej konfrontacji ze swoją trudną przeszłością”.

  Możemy wyciągnąć z tego dwa wnioski:
  1. Kiedy rządzą ludzie mający przede wszystkim dobro swojego kraju na względzie jest to złe. Natomiast kiedy sprzedajemy polski majątek za granicę i tam też wyprowadzamy kapitał to jest to ok według liberalnych wykładowców.

  2. Wychodzi dwulicowość, obłuda i manipulacja. doktorek zarzuca unikanie konfrontacji z własną historią – to jak nazwać to co robili i robią Ukraińcy w sprawie ludobójców z UPA??? Bo będąc obiektywnym skoro żąda się od Polski rozliczenia z holokaustem to również trzeba żądać tego do Ukraińców względem Polski.

 4. Piotr Stefański

  Kresy24 są dość dziwnym portalem. Niby w nazwie „kresy”, a jednak w wielu przypadkach zamieszczają artykuły kresowiakom nieprzychylne. Tak jest bardzo często w przypadku Ukrainy, kiedy to zajmują proukraińskie stanowisko, czy Litwy, kiedy dopuszczają się ataku na partię Polaków.

  Jednakże wszystko się wyjaśnia kiedy spojrzymy na wydawcę. Jest nim Fundacja Wolność i Demokracja zależna przecież od Dworczyka. A jakie były działania tego giedroyciowego wyznawcy, wszyscy mogliśmy się przekonać przy okazji jego wizyt na Ukrainę, kiedy to proponował tamtejszym urzędnikom nazwanie ronda czy ulicy w Warszawie imieniem zbrodniarza UPA.

 5. To także efekt wypowiedzi pewnych osób, które w mojej ocenie sa raczej agentami, niż doradcami. Zwłaszcza taki Żurawski vel Grajewski, ale i Dworczyk swoimi wypowiedziami i działaniami w stosunku do Ukraińców, daje do myślenia – po czyjej on jest stronie. Bo chyba nie po stronie Kresowian

 6. To właśnie efekt polityki „dobrego sąsiedztwa” czy też „partnerstwa strategicznego”. Jakim to partnerem może być Litwa dla Polski??? Albo Ukraina, która gdyby mogła wyrżnęła by nas w pień, zabierając ziemię, do której roszczą sobie prawo. Litwini, gdyby nie UE i czekające ich sankcje to dawno też zamknęliby polskie szkoły i całkowicie zakazali mówić po polsku, a liderów sadziliby do więzienia.

 7. Lietuvisi muszą odrzucać wszystko co polskie i obwiniać za wszystko Polaków, aby wyodrębnić swoją narodowość. Nie respektują traktatów, umów – a jeszcze mają czelność mówić polskiemu rządowi, że mają nie trzymać z polskimi organizacjami, partiami i w ogóle nie wtrącać nosa, bo przecież według konserwatystów Polacy mają tam krainę mlekiem i miodem płynącą.

 8. To skandal!!!
  To istne podsycanie waśni na tle narodowościowym. Władze robią wszystko aby odwrócić uwagę od swoich nieudolnych rządów i swoich ciemnych sprawek.
  Wszystko zrzucają na Polaków, a tak naprawdę krzyczą ci co sami mają czerwone życiorysy

Comments are closed.