4 maja w Dworze Houwaltów w Mejszagole odbyły się uroczystości z okazji Dnia św. Floriana – patrona strażaków. Podczas święta nagrodzono strażaków oraz ich pomocników, którzy wzorowo wykonywali swoje obowiązki.

Strażakom za ich odwagę i poświęcenie dziękowała m.in. posłanka na Sejm Rita Tamašunienė.

Trzeba wzmacniać i wspierać samorządowe straże pożarne, bo to one są najbliżej ludzi, to one jako pierwsze śpieszą na wszelkie zdarzenia. Szybka reakcja zapobiega powstaniu dużych pożarów, które mogą mieć katastrofalne skutki” – powiedziała R. Tamašunienė i wyraziła radość, że Samorząd Rejonu Wileńskiego wspiera finansowo samorządową straż pożarną utrzymując zespoły strażackie.

Za 20 lat pracy w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego nagrodzono także Kęstutisa Velikianecasa, dyrektora Straży Pożarnej Rejonu Wileńskiego.

Wypełniacie swoje obowiązki służbowe wzorowo, uczciwie, pracując na rzecz dobra i bezpieczeństwa ludzi. Niech Waszym dobrym uczynkom towarzyszy determinacja, upór, wola i błogosławieństwo Boże” – życzył K. Velikianecas i podziękował samorządowi za dbałość o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bo to pozwala na zakup nowych wozów strażackich, odzieży ochronnej i outdoorowej oraz innych niezbędnych narzędzi pracy.

W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole odprawiono mszę w intencji strażaków i ich rodzin. Minutą ciszy uczczono także zmarłych ukraińskich strażaków. Po południu w parku dworskim odbyła się wystawa techniki i sprzętu strażackiego, strażacy pokazywali, jak wszystko działa, rozmawiali z mieszkańcami, a także poczęstowali wszystkich strażacką kaszą. Na zakończenie uroczystości dla gości wystąpiła Bożena Krasiłowa.

na podst. vrsa.lt