W dniach 19-20 stycznia szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau uczestniczył w Wilnie w corocznym, nieformalnym spotkaniu „Snow Meeting” zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Szwecji oraz NATO i UE, a także eksperci ze świata polityki międzynarodowej i znawcy problematyki bezpieczeństwa. Rozmowy formalne i kuluarowe stworzyły okazję do omówienia kluczowych kwestii z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i transatlantyckiego, zwłaszcza w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę. Minister Rau podkreślał potrzebę pilnego zwiększenia wsparcia militarnego i gospodarczego dla Ukrainy, zarówno ilościowego, jak i jakościowego. – Nasze wysiłki nie mogą opierać się na założeniu, że Rosja jest słaba, a Ukraina już wygrała. Taka narracja jest fałszywa i szkodliwa – zaznaczył.

Obok ministra Raua gośćmi tegorocznej edycji spotkania byli m.in. szef MSZ Łotwy Edgars Rinkēvičs i wiceszef szwedzkiej dyplomacji Jan Knutsson. Na marginesie konferencji minister Rau rozmawiał także z szefem dyplomacji Łotwy.

W przededniu 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego szef polskiej dyplomacji złożył wieniec w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie. W kaplicy znajdują się szczątki dwudziestu powstańców styczniowych, w tym przywódców Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Szczątki znaleziono podczas badań archeologicznych przeprowadzonych na Górze Zamkowej w Wilnie w 2017 roku, a uroczysty pochówek z udziałem prezydentów Polski i Litwy odbył się w 2019 roku.

Łukasz Jasina, Rzecznik Prasowy MSZ

Źródło: gov.pl. Fot. Łucja Czubak/MSZ