Waldemar Tomaszewski lider AWPL-ZChR

Waldemar Tomaszewski lider AWPL-ZChR

W czwartek Główna Komisja Wyborcza (GKW) przeprowadziła w Sejmie losowanie numerów, z którymi partie wystartują w październikowych wyborach parlamentarnych.

Do losowania numerów stanęło 17 partii. „W Głównej Komisji Wyborczej dokumenty złożyło 20 partii politycznych, z nich 17 wystawiło listy wyborcze w okręgach wielomandatowych, i te 17 parti będą dziś losowały numery” – przed losowaniem numerów powiedziała przewodnicząca GKW Laura Matjošaitytė. Podkreśliła, że „chyba jak dotąd w żadnych wyborach nie mieliśmy tak wielu uczestników losowania numerów, a więc wskazuje to na to, że te wybory będą wyjątowe nie tylko z powodu COVID-19”. Przed czterema laty w wyborach do parlamentu udział wzięło 12 partii i 2 koalicje.

Symboliczna „ósemka” dla AWPL-ZChR

W imieniu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin 8. numer listy wylosowała starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Wanda Krawczonok, która tuż po losowaniu podkreśliła, że nie numer decyduje o wynikach wyborczych, lecz oddana, sumienna i uczciwa praca. „Wyniki pracy i program wyborczy właśnie przedstawimy ludziom. A program, który określa ukierunkowanie AWPL-ZChR, jest oparty o bardzo ważne wartości: wartości chrześcijańskie, wartości tradycyjnej rodziny, sprawiedliwość społeczną i uczciwą politykę” – powiedziała Krawczonok.

Uczestniczący w procedurze losowania poseł Zbigniew Jedziński, nr 1 na liście AWPL-ZChR, przypomniał, że partia już kilkakrotnie wylosowała ósemkę m.in. na ostatnich udanych wyborach do Parlamentu Europejskiego w ubiegłym 2019 roku. Właśnie w jednych z wyborów do PE partia osiągnęła najwyższy wynik procentowy – 8,4 proc. głosów. „Tak więc z numerem 8 mamy spore szanse ponownie osiągnąć 8 proc. poparcia w obecnych wyborach do Sejmu RL” – nie ukrywał optymizmu poseł Zbigniew Jedziński.

Podobnie optymistycznie wynik losowania skomentował lider AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski: „8 proc. poparcia z numerem 8 jest jak najbardziej realną perspektywą zważając na coraz większe poparcie dla AWPL-ZChR, który cieszy się renomą najbardziej uczciwej partii na Litwie” – powiedział dla naszego portalu europoseł. Dodał, że nr 8 dla Polaków jest szczególnie symboliczny, jest to bowiem liczba Najświętszej Maryi Panny, którą Naród Polski, jako jedyny na świecie, poprzez koronację ogłosił swą Królową. A właśnie na 8 września i 8 grudnia przypadają dwa bardzo ważne Święta Maryjne – Narodzenie NMP i Niepokalane Poczęcie NMP.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin ma 8 posłów w 141 osobowym sejmie litewskim, co stanowi 6% składu parlamentu. Polska partia posiada także swoją własna frakcję (klub) parlamentarną i jest w koalicji rządzącej Litwą, obsadzając aż dwa kluczowe ministerstwa, spraw wewnętrznych oraz resort łączności i transportu. Wybory do Sejmu odbędą się na Litwie 11 października.

Źródło: L24.lt

 1. Sukcesu na miarę należną polskości wileńskiej – tego nam wszystkim winszuję i trzymam kciuki za pomyślny wynik wyborów do Sejmasu w październiku. Kresowa polskość potrzebuje tej inspiracji i działań, które niesie AWPL-ZChR i wszyscy ludzie dobrej woli popierający te organizację, a to nie tylko Polacy-Wilniucy, ale też Białorusini, Rosjanie, Tatarzy i coraz więcej zdrowo i przytomnie myślących Litwinów, którzy zdołali się wyplątać z antypolskich schematów zaszczepianych przez dziesięciolecia przez Landsbergisa i jego bandę „litewskich patriotów” będących tak naprawdę nacjonalistami o odchyleniu antypolskim.
  Raz jeszcze – wszystkiego dobrego!

 2. Poseł Zbigniew Jedziński przypomniał, że AWPL już kilkakrotnie wylosowała ósemkę m.in. w ostatnich udanych wyborach do Parlamentu Europejskiego w ubiegłym 2019 roku, zakończonych uzyskaniem po raz trzeci z rzędu mandatu eurodeputowanego przez lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego.

 3. AWPL-ZChR ma solidny program, czytelne symbole, dobre słowa i w ślad za nimi czyny, które mogą być przykładem dla innych. Oferta AWPL-ZCHR to propozycja dla wszystkich mieszkańców Litwy oparta na sprawiedliwości społecznej tradycyjnych wartościach.

 4. Nadchodzące wybory sejmowe na Litwie będą z pewnością kontynuacją sukcesów wyborczych naszych Rodaków z poprzednich lat. Dzięki AWPL/ZCHR jako Polacy mamy w Seimasie polską frakcję pilnującą polskich spraw wileńskich, są ministrowie w rządzie Litwy i jest wpływ na najważniejsze sprawy na Litwie. Dzięki temu tyle ważnych rzeczy udało się wprowadzić dla ludzi, zwłaszcza wsparcie dla rodzin z dziećmi, wsparcie dla seniorów, obrona wartości rodzinnych i chrześcijańskich i wiele innych.
  Życzę udanej kampanii i sukcesu!

 5. AWPL-ZChR zawsze po stronie zwykłych ludzi. Cieszy mnie bardzo, że na Radzie koalicyjnej na wniosek AWPL przyjęto punkt o pomocy dla ludzi w dobie koronawirusa i lepszym dostępie mieszkańców do usług lekarskich, do wszystkich specjalistów, bo to do tej pory były z tym problemy. Dobrze że AWPL-ZChR jest w rządzie, bo to są konkretne rozwiązania ludzkich problemów i dbanie o życie i zdrowie mieszkańców.

 6. Życzę swoim Rodakom co najmniej „ośmio” procentowego wyniku.

  Polacy solidarnie zagłosują na swoich reprezentantów.

Comments are closed.