„Chciałbym państwu podziękować, za to, że czujecie się Polakami, kultywujecie polską historię, pamiętacie o języku polskim, o tym, żeby przekazywać nasze tradycje, wiarę i język następnym pokoleniom“ – mówił marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski do Rodaków w Wilnie.

W dniach 16 – 17 marca z wizytą w Wilnie przebywał Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Spotkał się z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem i przewodniczącym Sejm Litwy Viktorasem Pranckietisem, z którymi rozmawiał o projektach infrastrukturalnych, współpracy parlamentarnej, a także o problemach polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Największe emocje jak zawsze towarzyszyły spotkaniom Marszałka z polską społecznością. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie Marszałek uczestniczył w prapremierze poświęconego Józefowi Piłsudskiemu spektaklu pt. „Marszałek: żołnierz z ducha”. Pierwszy dzień wizyty zakończyło spotkanie z mieszkającymi na Litwie Polakami, w tym z przedstawicielami największych organizacji ZPL (Związek Polaków na Litwie), AWPL-ZChR (Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin), Macierz Szkolna, Forum Rodziców i innych, a także z polskimi politykami Sejmu Litwy, Parlamentu Europejskiego, merami i radnymi.

Drugiego dnia Stanisław Karczewski spotkał się z wykładowcami polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego oraz Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego oraz gościł w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na rozstrzygnięciu XXIX Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. Wizytę na Litwie zakończyło złożeniem kwiatów przy pomniku ofiar polskich i żydowskich w Ponarach oraz przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie.

Jak zapewnił w Wilnie Stanisław Karczewski: „Będziemy bardzo dbali o to, aby wspólnota Polaków, mieszkających na Litwie, miała dobre warunki do organizowania się i pracy.“

„Nie tylko Senat, bo i pan prezydent, i pan premier, i przedstawiciele wszystkich organów władzy przywiązujemy olbrzymią wagę do tego, aby podtrzymywać więzi z Polakami, mieszkającymi za granicą“ – podkreślił marszałek Senatu RP
Zdaniem Karczewskiego: „Relacje między Polską i Litwą mocno kulały, były bardzo niedoskonałe. Bardzo chcemy, aby były lepsze. My, politycy bardzo chcemy, aby dzięki naszym relacjom również rozwiązać wiele istniejących problemów Polaków, mieszkających na Litwie. Myślę że dzisiaj prowadzone rozmowy – rozmowy pana prezydenta Andrzeja Dudy, pana marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i pana premiera Mateusza Morawieckiego przybliżają nas do rozwiązania tych problemów.”

Padło zapewnienie: „Jako marszałek Senatu mam wyjątkowy mandat, jako że Senat już od okresu międzywojennego sprawował, sprawuje i będzie sprawował pieczę nad Polonią i Polakami, mieszkającymi za granicą. Będziemy bardzo dbali o to, aby wspólnoty polonijne, aby wspólnota Polaków, mieszkających na Litwie, również miała dobre warunki do organizowania się i pracy.”

Optymistyczne zabrzmiały słowa Marszałka: „Jestem przekonany, że wszystkie problemy, które jeszcze mamy przed sobą, zostaną rozwiązane.”

*******

Marszałek Senatu to już czwarty przedstawiciel władz Polski goszczący na Litwie w ostatnim miesiącu. Wcześniej w Wilnie gościli marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz premier Mateusz Morawiecki, a przed miesiącem trzydniową wizytę w litewskiej stolicy odbył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Swój pobyt w Wilnie para prezydencka rozpoczęła od spotkania z polską społecznością, a w przeddzień wizyty prezydent Polski spotkał się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z przewodniczącym AWPL-ZChR, europosłem Waldemarem Tomaszewskim.

Na zdjęciu: Podczas spotkania z polską społecznością: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, przewodniczący AWPL-ZChR europoseł Waldemar Tomaszewski, szefowa frakcji AWPL-ZChR w Sejmie Litwy posłanka Rita Tamašunienė.

  1. jak dotąd rodacy z lt. radzą sobie głownie dzięki własnej ofiarności, odwadze, determinacji
    ale pomoc i wsparcie od macierzy są jak najbardziej wskazane i potrzebne

  2. Brawo Wilniucy! Za to że nie ulegacie przemocy państwa litewskiego ani fałszywym doradcom z Polski. Sami walczycie o swoją polskość i za to was wielce szanuję.

Comments are closed.