W styczniu zmniejszyło się zainteresowanie Ukrainą w światowych mediach

W styczniu 2016 r. w porównaniu z grudniem 2015 roku liczba artykułów o Ukrainie w różnych językach zmniejszyła się.

Ilość anglojęzycznych artykułów zmniejszyła się o około 23%: z 9 do 7 tysięcy. To właśnie w języku angielskim pojawia się najwięcej publikacji poświęconych Ukrainie. Świadczą o tym wyniki badania monitoringowego projektu „Oko”, opublikowane na Platfor.ma.

W języku chińskim w styczniu opublikowano 3,9 tys. materiałów o Ukrainie , w języku tureckim – 2,8 tys., w języku niemieckim – 2,4 tys., arabskim – 2,3 tys., francuskim – 2 tys. W języku rosyjskim natomiast 1,3 tys. artykułów.

Podkreśla się, że w negatywnym świetle przedstawia się takie tematy jak ukraińska gospodarka i przemysł, a także polityka i reformy społeczne. Pozytywnie na świecie są oceniane akcje społeczeństwa obywatelskiego, osiągnięcia ukraińskich startup’ów i niektórych reformatorów.

Najczęściej omawianymi w styczniu tematami w mediach światowych były: odmowa spłaty przez Ukrainę 3 mld dolarów długu wobec Rosji, odłączenie energii elektrycznej na Krymie, hakerskie ataki na „Prykarpattia Oblenergo” niefortunne życzenia świąteczne od „Coca-Coli”, a także przemówienie prezydenta Ukrainy na temat tego, że przywrócenie Krymu jest jednym z priorytetów w 2016 roku. Jednym z najbardziej popularnych tematów nadal pozostaje piłka nożna.