UPAMIĘTNIJMY WSPÓLNIE OFIARY LUDOBÓJSTWA NA KRESACH!

 Zachęcamy również do przypięcia w tym dniu kotylionu w kształcie kwiatu lnu do ubrania i prezentowania tego symbolu podczas publicznych zgromadzeń oraz w wystąpieniach medialnych.

 

Przedstawiamy plan wybranych wydarzeń rocznicowych.

Niedziela, 4 lipca – Jasna Góra

– XXVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Czwartek 8 lipca oraz niedziela 11 lipca – Przemyśl

8 lipca 2021r. (czwartek)

– godz.17.30 – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (budynek główny)

Wieczornica „Pamięci Wołyńskiego Ludobójstwa”.

– otwarcie wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”- Civitas Christiana – Oddział Zamość

– referat mgra Artura Brożyniaka – historyka Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

– Kościoły na Kresach na zwrot których Polacy nadal oczekują (wystawa fotografii)

– piosenka i poezja kresowa, – relacje Świadków ocalałych podczas ludobójstwa.

 

11 lipca 2021r. (niedziela)

8.ROCZNICA „KRWAWEJ NIEDZIELI NA WOŁYNIU”.

– godz.8.30 Msza św. w kościele Karmelici Bosi Przemyśl w intencji Ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

– godz.10.00 – Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym przy Pomniku Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

– godz. 12 RONDO „OFIAR WOŁYNIA” Sygnał syren alarmowych – Pamięci Ofiar zbrodni wołyńskiej, złożenie Zniczy Pamięci na Rondzie i Modlitwa w intencji Ofiar ludobójstwa.

– Start Rowerowego Rajdu Pamięci Ofiar Wołynia (org. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego) – trasa: rondo Ofiar Wołynia

– Rondo Kresowian – Rondo Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Rondo abp. Ignacego Tokarczuka – rondo Ofiar Wołynia.

 

Czwartek – sobota, 8 – 10 lipca – Konstantynów Łódzki – Łódź – Zgierz

–  8 lipca o godz. 16:00 Msza św. żałobna w intencji ofiar. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim-Srebrnej (ul. Kościelna 8). (https://www.facebook.com/events/624259135214779)

– 9 lipca w Łodzi trzeci Marsz Pamięci Ofiar Wołynia. Manifestacja rozpocznie się o 18:00 pod Konsulatem Honorowym Ukrainy (ul. Piotrkowska 77) i przejdzie ulicą Piotrkowską do Placu Wolności. (https://www.facebook.com/events/335845091316878)

– 10 lipca uroczystości w Zgierzu na Placu Stu Straconych pod tablicą „W hołdzie poległym i pomordowanym”. Początek uroczystości o godz. 16:00. (https://www.facebook.com/events/884078972176041)

 

Sobota – niedziela, 10-11 lipca – Kędzierzyn-Koźle

Więcej:  http://kresykedzierzynkozle.pl/nasza-dzialalnosc/uroczystosci-patriotyczne/uroczystosci-w-2021-r/xviii-wojewodzkie-dni-kultury-kresowej/

 

Sobota, 10 lipca – Grudziądz

– godz. 11.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele Wniebowzięcia NMPanny  przy ul. Moniuszki.

– godz. 12.00 – spotkanie pod pomnikiem Ofiar na zbiegu ulic Królewskiej i Rapackiego.

 

Sobota, 10 lipca – Niemodlin

–  godz. 19.45 – Tułowickie Towarzystwo Historyczne zaprasza do  udziału w uroczystym capstrzyku pamięci – złożenie  kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewanie hymnu państwowego oraz odmówienie dziesiątki różańca w intencji Ojczyzny pod pomnikiem Obrońców Przebraża w Niemodlinie (Plac Obrońców Przebraża).

 

Sobota, 10 lipca – Tarnów

– godz.10.00 Mszę Św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Tarnowie przy Urszulańskiej. Po Mszy przemarsz ulicą gen. Bema i Najśw. Marii Panny pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym. Tam zaplanowano  hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty. Niech nas nie zabraknie na tych uroczystościach!

 

Niedziela 11 Lipca – Legnica

– godz. 13.00 – msza św. w kościele Ojców Franciszkanów z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz konferencja popularnonaukowa.

 

Niedziela, 11 Lipca – Warszawa

– Marsz Pamięci. Więcej https://www.facebook.com/events/737765243568791/

 

Niedziela, 11 lipca – Poznań

– godz. 17.00, msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele dolnym św. Jana Kantego.

 

Niedziela, 11 lipca – Wrocław

–  godz. 10.30 Spotkanie przy Pomniku Mauzoleum – Bulwar X. Dunikowskiego,.

– godz. 12.00 Msza Św. Kościół NMP na Piasku

– godz. 16:30 – konferencją popularnonaukową na temat ludobójstwa na Kresach. Gościem specjalnym będzie pan Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, świadek historii, który wygłosi referat „Zanim nastąpił Wołyń”. W konferencji wezmą również udział przedstawiciele organizacji pozarządowych: Halszka Bielecka („Tragedia Wołynia”), Szymon Cybulski („Krwawa Niedziela”). Konferencja odbędzie się w Dworze Polskim na I piętrze (Rynek, Wrocław). Będzie możliwość zakupu książek.

– godz. 18:30 z wrocławskiego Rynku, spod fontanny, wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie pod Pomnik Ofiar UPA (Frycza-Modrzewskiego 12). W tym miejscu odbędzie się złożenie kwiatów oraz oddanie hołdu pomordowanym Polakom. Zachęcamy do przyniesienia biało-czerwonych flag.

Zespół Fundacji Akademia Patriotów

 

Niedziela, 11 lipca – Żary (Lubuskie)

– Zapraszamy na uroczystości 11 lipca 2021 r. Narodowego Dnia Pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów (kttk.pl)

 

Niedziela, 11 lipca – Nowa Sól

– godz. 12.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

 

Niedziela, 11 lipca – Bełchatów

– godz. 19.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele NMPanny Nieustającej Pomocy (Osiedle Olsztyńskie).

 

Niedziela, 11 lipca – Tarnobrzeg

–  godz. 18:00 w Kościele pw. Chrystusa Króla Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS Galizien w latach 1939 -1947. Po niej złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Kresowian. Organizator: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Tarnobrzeg.

 

Niedziela, 11 lipca – Brzesko

– g. 12.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele św. Jakuba.

 

Niedziela, 11 lipca – TVP Historia

– godz.  17.45  – relacja Józefy Bryg, świadka wymordowania przez Ukraińców z SS i bojówki UPA 360 Polaków we wsi Palikrowy (powiat Brody) w Małopolsce Wschodniej.

 

Niedziela, 11 lipca – Kraków

– Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis zapraszają w niedzielę 11 lipca 2021 r. na uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.

– godz. 11.00 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Rakowicka 18

– godz. 12.15 – uroczystości przy pomniku na cmentarzu Rakowickim, upamiętniającym ofiary ukraińskiego ludobójstwa (przy południowo-zachodnim murze cmentarza, w pasie nr 49.

 

Poniedziałek, 12 lipca – Wrocław

– godz. 19:00 zapraszamy na wieczór poezji kresowej, który odbędzie się w siedzibie Civitas Christiana (Kuźnicza 11, Wrocław). W spotkaniu weźmie udział poeta, prozaik i publicysta,  Stanisław Srokowski, świadek wydarzeń, który opowie o swoich nowych książkach, a znakomity reżyser dokumentalista, Marcin Bradke, odczyta kresowe wiersze autora.

Comments are closed.