Gala poświęcona 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się w piątek w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku. Uroczystość zorganizowana przez Ambasadę RP w Mińsku rozpoczął koncert pieśni i utworów Stanisława Moniuszki, którego obchodzimy w tym roku 200-lecie urodzin.

W gali wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, administracji, duchowni różnych wyznań, ludzie biznesu, kultury, nauki, dziennikarze, przedstawiciele środowisk niezależnych oraz miejscowi Polacy.

W części oficjalnej wieczoru głos zabrał ambasador Artur Michalski, który w swoim przemówieniu podkreślił wspólną historię i dziedzictwo Konstytucji 3 maja. Mówił o korzyściach sąsiedztwa i wartości wolności. Podsumował też osiągnięcia ostatnich miesięcy w relacjach dwustronnych między Polską a Białorusią, w tym wizytę przewodniczącego Rady Republiki Michaiła Miasnikowicza. Nawiązując do przypadającego 2 maja – Święta Polonii i Polaków, ambasador zwrócił się z życzeniami do licznie przybyłych przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi. Podkreślił ich szczególną rolę w zachowaniu pamięci historycznej na tych ziemiach oraz krzewieniu i podtrzymywaniu polskich tradycji oraz języka, a także wyraził nadzieję, że będą się oni mogli cieszyć pełnią praw, w tym możliwością swobodnego zrzeszania się.

Białoruś w części oficjalnej reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Andrei Dapkiunis, który przemawiając – złożył gratulacje z okazji święta Konstytucji 3 maja. Podkreślił, że stanowi ona wspólne dziedzictwo obu państw. Przechodząc do czasów współczesnych powiedział, że ze względu na fakt, iż oba kraje – Białoruś i Polska – leżą w sąsiedztwie, w samym sercu Europy, pamiętając o dziedzictwie wspólnej historii należy dążyć do pogłębiania partnerstwa i aktywizacji współpracy. Zapewnił, że strona białoruska zamierza nadal budować relacje z polskimi partnerami w duchu równości i dobrego sąsiedztwa.

Foto: A. Kłębek

Źródło: www.minsk.msz.gov.pl