1 września 1939 roku na zawsze zapisał się na kartach historii Polski, Europy i świata. Tego dnia o 4:40 Trzecia Rzesza zaatakowała Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.

Pierwszą ofiarą barbarzyńskich działań wojennych został Wieluń, zbombardowany o świcie przez Niemców. W 84. rocznicę tych wydarzeń premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu zaapelował nie tylko o pamięć o ofiarach, ale także o zadośćuczynienie.

II wojna światowa nie zaczęła się od jakiejś regularnej bitwy, od starcia dwóch armii. II wojna światowa rozpoczęła się tutaj, kiedy samoloty Luftwaffe o godzinie 4:40 zrzuciły bomby na niewinne miasto. Miasto, które nie miało żadnego znaczenia od strony militarnej – mówił Mateusz Morawiecki. I dodał: – Tym celem, tym sensem ataku na Wieluń, mordowania cywilnej ludności, było zastraszenie, zniszczenie i unicestwienie.

Od tamtego momentu, od tamtego dnia rozpoczęła się dla narodu polskiego apokalipsa. Celem niemieckiej Trzeciej Rzeszy było zniszczenie państwa polskiego i unicestwienie polskiego narodu. Ta hekatomba, która wtedy się zaczęła, doprowadziła do dramatycznych konsekwencji – zwrócił uwagę premier RP.

(za: premier.gov.pl)

***

Atak niemieckiego pancernika Schleswig–Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Polskie oddziały do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga. W uroczystościach na Westerplatte wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

Kolejne pokolenie młodych Polaków pochyla dziś głowy nad pamięcią tych, którzy polegli, nad pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania Ojczyźnie. To jest właśnie największa godność Westerplatte i westerplatczyków. To jest największa godność obrońców Wybrzeża i żołnierzy, którzy nie szczędząc sił i krwi, bronili Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że dziś musimy budować nasze bezpieczeństwo nie na słowach lecz na czynach. – Wolność nie jest dana raz na zawsze. I nie utrzyma się sama. Nikt nam nie da jej w prezencie! Przeciwnie – historia uczy, że raczej będzie chciał ją nam odebrać. Dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi i musimy cały czas zachowywać gotowość i odpowiedzialność – powiedział Andrzej Duda.

(za: prezydent.pl)

Na zdjęciu: Uroczystości na Westerplatte, 1 września 2023 r. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP