W Landwarowie odbył się już po raz 31. Tradycyjny Festyn Kultury Polskiej Ziemi Trockiej „Dźwięcz, Polska Pieśni!” oraz Jubileusz 40-lecia Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Prząśniczka”.

Na wydarzenia zaprosił Trocki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie wraz z Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie. Jeden z najstarszych i największych festynów na Litwie ma za sobą ponad 30 lat historii, która świadczy o trwałym dorobku polskiej kultury w rejonie trockim.

Festyn poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowie, celebrowana przez ks. Franciszka Jusiela. Podczas nabożeństwa modlono się m.in. w intencji wszystkich członków Związku Polaków na Litwie oddziału trockiego, za organizatorów i uczestników festynu oraz jubileuszu 40-lecia dziecięcego zespołu pieśni i tańca „Prząśniczka”, a także za tych, którym nie jest obojętny los Polaków mieszkających na Litwie.

„Życzę, by te dzisiejsze święto, uroczystość i kościelna, i tu w rejonie trockim była okazją do spotkania. Przez te kilka lat tych spotkań wszystkim nam brakowało, niemało ludzi nauczyło się być dla siebie, być w domach. Niech więc ta uroczystość, te święto „Dźwięcz Polska Pieśni” jest okazją, by się spotkać, świętować dary, którymi Bóg nas obdarza – talentami, głosem, poczuciem rytmu, chęci bycia razem, bycia razem w Bogu” – mówił duchowny.

Po mszy świętej w rytm radosnej muzyki orkiestry dętej odbył się uroczysty przemarsz ulicami miasta do Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, gdzie na stadionie szkolnym swój bogaty program artystyczny zaprezentowały biorące w festynie zespoły.

Festyn rozpoczął się od uroczystego wprowadzenia sztandaru. Odbyło się ono przy dźwiękach patriotycznej pieśni, hymnu Polaków mieszkających poza granicami Polski – „Roty”, którą wszyscy zebrani na stojąco odśpiewali wspólnie z chórem łączonym zespołów artystycznych Ziemi Trockiej, dyrygowanym przez Lilię Kieras.

Następnie grupa taneczna zespołu „Prząśniczka” wykonała tradycyjnego ,,Poloneza”.

Prezes Trockiego Oddziału Rejonowego ZPL, wiceprezes AWPL-ZCHR i ZPL Jarosław Narkiewicz, który tradycyjnie pełnił rolę gospodarza imprezy, przywitał wszystkich przybyłych na święto: „Serdecznie pozdrawiam z okazji wspólnego święta, święta folkloru, święta pieśni, ale również święta młodzieży, ponieważ dziś także obchodzimy jubileusz najstarszego zespołu, ale najmłodszego wiekowo – 40-lecie naszej kochanej „Prząśniczki”. Wszystkiego najlepszego i dobrych wrażeń!” – życzył J. Narkiewicz.

Ewelina Sołowjowa prezes koła ZPL w Landwarowie oraz dyrektor Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza serdecznie powitała wszystkich zebranych oraz wyraziła radość, że wszyscy wspólnie mogą świętować piękny jubileusz zespołu „Prząśniczka”: „Cieszymy się, że jesteście razem, by świętować 40-lecie działalności naszego dziecięcego zespołu „Prząśniczka”. Bardzo cieszymy się z najmłodszych uczestników święta przybyłych z całego rejonu trockiego, by wspólnie świętować i wesprzeć swych kolegów i koleżanki i razem świętować urodziny zespołu. Dzisiaj widzów czeka bardzo śliczny koncert, którego celem jest polskiej kultury na Wileńszczyźnie poprzez polskie słowo, polską pieśń, polski taniec” – mówiła E. Sołowjowa.

W imieniu ambasador RP w Wilnie oraz wszystkich pracowników polskiej placówki dyplomatycznej uczestników festynu pozdrowił sekretarz Ambasady RP w Wilnie Daniel Słupek. Sekretarz podziękował za zaproszenie i wyraził nadzieję, że podczas święta pogoda dopisze.

Jarosław Narkiewicz w obecności sekretarza Ambasady RP na Litwie podziękował Państwu Polskiemu: „Symboliczne, my zawsze mówimy, dziękujemy, ponieważ jesteśmy tutaj na tym placu przy Gimnazjum im. Henryka Sinkiewicz i widzimy ten budynek szkolny, tę dobudówkę, widzimy wielkie wsparcie, wielkie środki, które Państwo Polskie przekazuje na zachowanie kultury, na zachowanie oświaty w rejonie trockim, więc wszyscy tu obecni jeszcze serdecznie dziękujemy za tę pamięć, i za tą pomoc, której doświadczamy nie tylko w dobrych chwilach, ale i w trudnej sytuacji, kiedy musimy bronić naszych szkół w Starych Trokach, w Połukniu od nacjonalistycznej polityki trockiego rejonowego samorządu. Wasza pozycja w naszej obronie jest bardzo twarda i bardzo stanowcza”.

Co roku w festynie biorą udział zespoły z rejonu trockiego, goście z całej Wileńszczyzny. Na tegorocznym festynie wystąpiły takie zespoły jak „Prząśniczka”, „Kolorowe nutki”, „Strumyk”, „Tęcza”, „Rudziszczanie”, „Połuknianie”, „Grzegorzanie”, „Stare Troki”, „Landwarowianka”, „Rendez vous”, „Hanki”, „Wiłsa”, a także solistka Elżbieta Oleszkiewicz.

Podczas festynu szczególna uwaga była skupiona na jubilatce – „Prząśniczce”. Oprócz niezywkłych występów były prezenty, tort, dyplomy i życzenia. Nie zabrakło także niespodzianek. Były nimi występ zespołu składającego się z uczniów Artura Zajkowskiego – nauczyciela języka angielskiego z Gimnazjum w Landwarowie, a także występ występ Klaudii Łaurukaititie z piosenką „Co mi Panie dasz”. Kulminacyjnym punktem jubileuszowego występu było wspólne odśpiewanie piosenki „Wszyscy Polacy- to jedna rodzina”.

Festyn zakończył się występem Elżbiety Oleszkiewicz-Szczygło, zawodowej wokalistki, byłej uczennicy Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie.

Przekazano także pałeczkę sztafety festynu, który w następnym roku odbędzie się po raz pierwszy w Rykontach.

***

Festyn Ziemi Trockiej został zapoczątkowany przed 31 laty, a od innych podobnych imprez wyróżnia się tym, że co roku gospodarzem święta jest społeczność innej miejscowości rejonu trockiego: Połuknie, Landwarów, Stare Troki, Rudziszki, Troki, wcześniej także Grzegorzewo. Organizatorem festynu jest Trocki Oddział Rejonowy ZPL.

  1. To już ponad 30 lat historii tego festiwalu. Wiele się wydarzyło przez te lata, a jak widać impreza wciąż się rozwija. Polska pieśń wciąż dźwięczy na Ziemi Trockiej!

Comments are closed.