Bez wątpienia w sytuacji recenzowanej książki mamy do czynienia z ważną publikacją w sposób uargumentowany, klarowny, zwarty i interesujący pokazującą sine ira et studio założenia myśli narodowej wobec sprawy Kresów, a w szerszym kontekście odnosząca się także do założeń i racji polskiej polityki wschodniej. Można się spodziewać, że publikacja tej monografii stanie się „odtrutką” na funkcjonujące dogmaty związane z Kresami i relacjami Polski ze wschodnimi sąsiadami konsekwentnie niszczące zasady racjonalności, uczciwości i godzące w polską rację stanu, a w konsekwencji w ład i bezpieczeństwo naszego regionu.

Prof. Włodzimierz Osadczy                   

***

“W chaosie myśli i w grze interesów politycznych znajdują się osoby zaprzeczające zaangażowaniu się twórców myśli narodowej w sprawę polskości Kresów Wschodnich, jak i takie, które zamiar przywrócenia Polsce tych ziem przypisują obozowi politycznemu Piłsudskiego.” (ze wstępu autora)

***

10% kwoty od każdego sprzedanego egzemplarza przeznaczamy na Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu Z/S w Zamościu, którego prezesem jest Janina Kalinowska.

***

Książkę można kupić tutaj:

Polskość Kresów Wschodnich – Kazimierz Frąckiewicz

***

Źródło: Wydawnictwo „Magna Polonia”

  1. Polecam serdecznie – Karaczun. Obsesja przeszłości
    Opis książki:

    Czy słyszeliście kiedykolwiek o miejscowości Karaczun na Wołyniu? Nie słyszeliście? No tak, w sumie nie ma w tym nic dziwnego. Kogo obchodziłaby jakaś tam osada pośród lasu, która z czasem przekształciła się zaledwie w wioskę. Karaczun i najbliższa okolica były jednak centrum wszechświata dla zamieszkującej tam polskiej ludności. Aż do momentu, gdy mieszkańcy wioski zdecydowali się ją opuścić i nigdy już nie powrócić… Nawet wtedy Karaczun na zawsze pozostał w ich sercu i w pamięci.
    Zaczyna się od mitu i legendy, potem są już udokumentowane fakty, wspomnienia i relacje. Całość wzbogacają opisy codziennego życia, niełatwych czasów II wojny światowej, a także losy niektórych mieszkańców wioski po jej zakończeniu. Ta książka jest owocem ponad 10 lat badań i poszukiwań. To bardzo osobista historia Karaczuna. Bardzo osobista, bo autor jest potomkiem tych, co Karaczun tworzyli.

Comments are closed.