W 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego Ambasada RP na Ukrainie przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Charkowie zorganizowała serię spotkań upamiętniających postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Odbyła się także prezentacja ukraińskiego wydania książki „Raport Witolda”.

W 1940 r. rotmistrz Pilecki dobrowolnie poddał się aresztowaniu przez Niemców w łapance, aby dostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz i następnie stworzyć tam struktury ruchu oporu. Dzięki temu wielu osobom udało się uratować życie.

Pilecki uciekł z Auschwitz, aby złożyć sprawozdanie ze swoich doświadczeń i obserwacji dowództwu Polskiego Państwa Podziemnego. Tuż po wojnie napisał Raport, którego treść została w tym roku przetłumaczona na język ukraiński i opublikowana w ramach projektu realizowanego przez Ambasadę RP na Ukrainie.

25 maja 2018 r. minęła 70 rocznica śmierci rotmistrza.

Na podst.: kijow.msz.gov.pl

  1. Rotmistrz Pilecki to postać absolutnie wyjątkowa. Gotowy scenariusz na pasjonujący film historyczno – sensacyjno – przygodowy. A jednocześnie dzieje rotmistrza pokazują tragiczne losy Polski i Polaków.

Comments are closed.