Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, obecnie zajmująca drugie miejsce w Radzie samorządu stolicy według liczby mandatów (10 radnych), podczas zbliżających się wyborów samorządowych ma zamiar polepszyć ten wynik i w Radzie miasta Wilna zająć pierwsze miejsce według liczby radnych.

Taką prognozę we czwartek, podczas konferencji prasowej w Sejmie, nagłośnił przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski.

Polityk oczekuje, że podczas zbliżających się wyborów do rad samorządów, partia powtórzy swój bardzo dobry wynik, jaki osiągnęła podczas poprzednich wyborów samorządowych. „Nie wystawiamy list we wszystkich samorządach, mamy 10 list – w większości w okręgu wileńskim. Obecnie jesteśmy na pozycji lidera w tym okręgu, posiadamy 62 mandaty. To jest imponujący wynik biorąc pod uwagę, że właśnie w okręgu wileńskim mieszka jedna trzecia mieszkańców Litwy, tu generuje się około połowa PKB państwa. W trakcie tych wyborów zamierzamy powtórzyć ten wynik” – powiedział lider AWPL-ZChR.

Zdaniem Waldemara Tomaszewskiego, AWPL-ZChR zamierza również powtórzyć wynik w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie kandydują merowie Maria Rekść oraz Zdzisław Palewicz i już w pierwszej turze wygrać wybory na stanowisko mera. W drugiej turze wyborów ugrupowanie oczekuje wygranej w 4 samorządach.

Tomaszewski zaznaczył, że wnioskując ze spotkań z wyborcami widoczne jest bardzo duże poparcie nie tylko wśród tradycyjnego elektoratu partii – przedstawicieli mniejszości narodowych. „Coraz więcej Litwinów głosuje na naszą siłę polityczną. Między innymi spośród 400 kandydatów około 10 proc. stanowią Litwini” – powiedział przewodniczący AWPL-ZChR.

Wczoraj rozpoczęło się głosowanie przedterminowe. W piątek i sobotę odbędzie się głosowanie w domach, a w niedzielę, 3 marca – wyborcy zagłosują w dzielnicach wyborczych, które będą otwarte od godz. 7 do godz. 20.

L24.lt

  1. Piotr Stefański

    To jedyny kandydat, który opiera swoje działania o chrześcijańskie wartości

Comments are closed.