4 kwietnia, Główna Komisja Wyborcza zatwierdziła kandydatury 6 pretendentów – Vytenisa Povilasa Andiukaitisa, Arvydasa Juozaitisa, Gitanasa Nausėdę, Sauliusa Skvernelisa, Ingridy Šimonytė, Waldemara Tomaszewskiego – ubiegających się o stanowisko prezydenta Litwy.

GKW nadal sprawdza podpisy innych 3 kandydatów – Valentinasa Mazuronisa, Naglisa Puteikisa i Mindaugasa Puidokasa. Złożyli oni najmniej podpisów, więc po ich sprawdzeniu może się okazać, że ci kandydaci nie zebrali wymaganej liczby podpisów poparcia – 20 tys. O losie wymienionych kandydatów GKW zadecyduje podczas następnego swego posiedzenia.

Jak poinformowała apwl.lt, dzisiaj GKW zatwierdziła jako oficjalnego kandydata Waldemara Tomaszewskiego, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, na prezydenta Litwy.

Sztab wyborczy Waldemara Tomaszewskiego jako jeden z pierwszych przekazał dla GKW wymaganą liczbę podpisów poparcia dla kandydata na stanowisko prezydenta Litwy. W ciągu zaledwie dziesięciu dni na listach podpisało się ok. 30 tys. wyborców.

O najwyższe stanowisko w państwie lider AWPL-ZChR ubiega się już po raz trzeci. Wcześniej kandydował na prezydenta w 2009 i 2014 roku, zdobywając absolutną większość głosów na Wileńszczyźnie i uzyskując wysokie poparcie w skali kraju – odpowiednio około 5 i ponad 8 proc. głosów. W ostatnich z nich zwyciężył aż w 200 dzielnicach wyborczych ośmiu samorządów. Czyli w 10 proc. wszystkich dzielnic wyborczych spośród 2 000 w kraju.

 1. super!!! gdybym mógł tobym zagłosował, ale nie mam prawa wyborczego litewskiego. jednak taki kandydat to świetna promocja polskości, która na ziemi wileńskiej jest jak widać wciąż żywa i bardzo dobrze! nawet władza pisowska, choć się bardzo stara, nie zdołała tego polskiego żywiołu zdemobilizować.

 2. Aż 30 tysięcy zebranych podpisów to ogromna liczba jak na małą Litwę, a samych Polaków jest niewiele ponad 200 tysięcy. Czyli to popracie dla kandydata AWPL-ZCHR jest gigantyczne. Dołączam do gratulacji i życzeń.

 3. Super!
  Wilniucy jak zwykle pokazują swoją wysoką klasę i siłę organizacyjną.
  Panu Tomaszewskiemu życzę jak najwyższego wyniku.
  Jesteśmy dumni z niego i z wileńskich rodaków.

 4. warto posłuchać

  Terminy dyskusji kandydatów na prezydenta w audycji radiowej LRT:

  2 maja 2019 r. o godz. 10 w audycji wezmą udział: Arvydas Juozaitis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas;
  3 maja 2019 r. o godz. 10 w audycji wezmą udział: Vytenis Povilas Andriukaitis, Valentinas Mazuronis, Saulius Skvernelis;
  6 maja 2019 r. o godz. 9 w audycji wezmą udział: Naglis Puteikis, Ingrida Šimonytė, Waldemar Tomaszewski.

  Lista i data uczestnictwa kandydatów w drugim programie radiowym LRT:

  7 maja 2019 r. o godz. 9 w audycji wezmą udział: Vytenis Povilas Andriukaitis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė;
  8 maja 2019 r. o godz. 9 w audycji wezmą udział: Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Waldemar Tomaszewski;
  9 maja 2019 r. o godz. 9 w audycji wezmą udział: Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis.

 5. znalezione w sieci

  Nic dodać nic ująć w tym komentarzu:
  „W przeciągu zaledwie kilku dni aż trzydzieści tysięcy mieszkańców podpisało się za kandydaturą lidera AWPL-ZCHR startującego na najwyższy urząd w republice litewskiej. To musi budzić uznanie i szacunek. A Waldemar Tomaszewski bez wątpienia należy do pierwszej ligi polityków w kraju i jako Polacy mamy ogromną satysfakcję, że jeden z nas, reprezentujący nasze sprawy na forum zarówno republikańskim jak też europejskim, ma taką wysoką pozycję i poziom zaufania u ludności.”

 6. Serdecznie gratuluję i cieszę się, że Polacy na Litwie mają tak wspaniałego i uczciwego kandydata, na którego można bez obaw oddać swój głos. Pozdrawiam!

 7. Waldemar Tomaszewski na Wileńszczyźnie jest poza konkurencją. W poprzednich latach w 2009 i 2014 odniósł zdecydowane zwycięstwa.

Comments are closed.