Dzięki wsparciu łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, w dniach 3-14 sierpnia, działał super obóz dzienny dla dzieci w wieku 6-10 lat.

W tym niezwykłym okresie było to szczególne i bardzo ważne wydarzenie dla dzieci, a także rodziców, dla których ostatnie miesiące nie były łatwe. Nazwa kolonii nie była przypadkowa, zachęcała dzieci do wspólnej zabawy i pokonywania wszelkich trudności i ograniczeń, z którymi najmłodsi mieli styczność wiosną. „Super obóz” – bo tak go nazwano – dodawał sił, optymizmu, pewności siebie, i dawał poczucie super mocy dla każdego malca.

Stawialiśmy przede wszystkim na bezpieczną i wesołą zabawę w gronie rówieśników.

Głównym celem było jednak budowanie więzi, wzmacnianie pewności siebie i tożsamości młodych Polaków na Litwie. Motywem przewodnim super kolonii była polskość, dziedzictwo przodków zamknięte w tradycyjnych rzemiosłach, a zabawy edukacyjne przeplatane z codzienną aktywnością szerzyły wiedzę dzieci o tym kim są. Okazało się, że to wspaniały sposób na ugruntowanie poczucia narodowego, zakorzenienie w polskich tradycjach i zwyczajach, a jednocześnie docenienie walorów Wileńszczyzny.

Stworzyliśmy dzieciom możliwość wesołej, beztroskiej zabawy w centrum aktywnych zabaw, odwiedziliśmy futurystyczne centrum zabaw interaktywnych, a także miejsca historyczne i bardzo ważne dla każdego Polaka na Litwie, między innymi, Muzeum Księdza Prałata Józefa Obremskiego. Dla dzieci było to prawdziwe odkrycie – mała chatka, kryjąca wielkie skarby, to nie tylko ciekawa historia, ale też osobisty kontakt z legendą – Patriarchą Wileńszczyzny.

Podczas kolonii młodzi wilnianie mieli okazję odwiedzić Troki, w czasie zajęć edukacyjnych własnoręcznie udekorować swego anioła stróża, zgłębić tajemnice świata archaniołów, ich roli i znaczeniu w życiu każdego człowieka. Największe wrażenie wywarło Wzgórze Aniołów – malownicze miejsce nieopodal Trok. W poznawaniu własnej przeszłości pomogła wizyta w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Mejszagole. Tam, z pomocą rzemieślników wydobywano wiekowe receptury do wyrobu mydła i świec pachnących pszczelim woskiem. Nauka i zabawa, przeszłość i nowoczesność…

Dzieci z właściwym sobie entuzjazmem kreatywnie podeszły do dekorowania koszulek, i tworzenia własnych czapeczek.

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla szkoły i obozowiczów była 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały robótki plastyczne poświęcone pamięci Patrona. 100 kwiatów dla Jana Pawła – to ogromna pocztówka wykonana wspólnie całą grupą – jest symbolem jedności rodziny papieskiej.

Nie zabrakło aktywnych zabaw na dworze, sportowej sztafety, dyskoteki, tańców i szalonych tematycznych zabaw w piratów oraz detektywów. Dzieciaki musiały włączyć do gry całą swoją uwagę i spryt. Nie mogliśmy przegapić też zajęć kulinarnych: pizza, ciastka, lody, gofry – dzieci chętnie spędzały czas przy radosnym gotowaniu. Może narodził się właśnie przyszły mistrz sztuki kulinarnej?!

„Super obóz” – potwierdził swoją nazwę i jeszcze raz uwodnił, jak ważne jest spędzanie czasu w dobrym towarzystwie, wzmacnianie swojej tożsamości i szerzenie wiedzy o tym, kim się jest.

Janina Wysocka

Źródło: www.wspolnotapolska.org.pl

Comments are closed.