Do uczniów pierwszych klas polskich szkół na Litwie trafiło w tym roku ponad 1000 wyprawek, przygotowanych przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP. Symboliczne przekazanie grupie pierwszoklasistów nowych plecaków z wyposażeniem odbyło się w sobotę 2 września w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

„Nas, Polaków na Litwie cieszy to, że w nowym roku szkolnym, nie patrząc na emigrację i niż demograficzny, liczba uczniów w klasach polskich nie zmniejszyła się. Do polskich klas pierwszych przybyło ponad 1000 dzieci, a więc sytuacja się stabilizuje” – powiedział prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski. Jak zauważył, polska społeczność na Litwie nowy rok szkolny rozpoczyna optymistycznie, bo 36 polskich szkół średnich już uzyskało status gimnazjum, a kolejne ma otrzymać niebawem.

„Przekazać polskość kolejnym pokoleniom”
Zwracając się do zgromadzonych przedstawicieli środowiska szkolnego, wiceminister spraw zagranicznych RP Jan Dziedziczak powiedział: „Szanowni rodzice, dziękuję wam za to, że posyłacie dzieci do polskiej szkoły. Polska o was pamięta. Polska was będzie zawsze w tym wspierać. Ta akcja jest jednym z wielu tego typu przykładów. Dzisiaj najważniejsze jest, aby przekazać polskość kolejnym pokoleniom. Zwłaszcza tutaj, na Wileńszczyźnie, w miejscu, gdzie polskość jest tak głęboko zakorzeniona.” Minister odniósł się także do sytuacji na Litwie: „Zawsze rozmawiając z naszym partnerem litewskim na pierwszym miejscu stawiamy sprawę edukacji polskiej i na pewno tego nie zmienimy. Klucz do relacji polsko-litewskich to właśnie jest stosunek gospodarzy do edukacji polskiej na Litwie. My w Polsce w was wierzymy, wam kibicujemy i jesteśmy z was dumni, dlatego też będziemy was wspierać na każdym kroku.”

„Tu bardzo biją polskie serca”
Senator RP Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podkreśliła: „Zawsze mówię, że Polacy powinni jak kwiaty kwitnąć tam, gdzie ich postawiono. Chcę podziękować, że tu, na Litwie Polacy właśnie tak robią. Są takimi kwiatami, które świadczą o narodzie polskim poprzez swoją pracę, naukę, postawę wobec różnych wyzwań. Jesteśmy dumni z tego, że reprezentujecie tak godnie naród polski. Tu bardzo biją polskie serca. Dziękujemy za to.”

W uroczystości uczestniczyli także: nowa ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, prezes Fundacji „Pomoc Polaków na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, kierownik wydziału oświaty administracji samorządu rejonu wileńskiego Lilia Andruszkiewicz oraz radne z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w Radzie miasta Wilna – przewodnicząca frakcji Renata Cytacka i członek Komitetu Kultury, Oświaty i Sportu Edyta Tamošiūnaitė.

„To ważny dla nas gest”

Wyprawki otrzymały także dzieci w najbardziej „polskim” (80 proc. mieszkańców to Polacy!) rejonie na Litwie czyli solecznickim. „Dzisiaj dzieci trzymają prezenty – wyprawki, bardzo potrzebne dla każdego dziecka, to wielka radość dla dzieci i niemałe wsparcie dla rodziców na początku roku szkolnego. Ale ważne są nie tylko wyprawki – Polska stale nam pomaga. Te prezenty są częścią wielkiego wsparcia. Nasze placówki oświatowe są remontowane również dzięki pomocy rodaków, dzieci mają możliwość odpoczynku w Polsce, sportowcy – uczestniczyć w zawodach, a nauczyciele i specjaliści mogą dokształcać się dzięki wsparciu Polski. To ważny dla nas gest. W imieniu władz rejonu dziękuję Państwu za pomoc i wsparcie”– powiedział mer Zdzisław Palewicz podczas uroczystości przekazania wyprawek w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach.

  1. Polacy na Wileńszczyźnie przekazują polskość kolejnym pokoleniom. Pomimo rozlicznych trudności ta sztafeta polskości trwa. Od nich można się uczyć patriotyzmu i umiłowania polskości.

  2. Wszystko fajnie. Piękne, kolorowe tornistry, niezły pijar. Można się pokazać. Tylko, gdzie jest Dziedziczak kiedy go potrzeba???
    Przyjeżdża raz, dwa razy w roku z czego raz aby tornistry wręczyć…

  3. to stara prawda że od wilniuków każdy rodak powinien sie uczyć co to jest polski patriotyzm i miłość do ojczyzny!!!

Comments are closed.