Na Jasnej Górze odbył się XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA, Pielgrzymka Kresowian odbywała się pod hasłem: „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu”.

W kaplicy Cudownego Obrazu MB została odprawiona Msza święta. W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski powiedział m.in.:

– „Dzisiaj modlimy się przed obrazem Matki Bożej nie dlatego, że chcemy rozdzierać rany, wręcz przeciwnie, jesteśmy za przyjaźnią, zgodą, pojednaniem i przebaczeniem, ale w oparciu o prawdę i pamięć.

– My dzisiaj przy Matce Bożej Jasnogórskiej, której twarz dwukrotnie pocięto mieczem, chcemy wyrazić nasze wielkie pragnienie o prawdę i pamięć. Pozwolę sobie w tym miejscu w imieniu naszej społeczności zaapelować do władz państwowych, także do Episkopatu Polski, aby w 75. rocznicę ludobójstwa wreszcie powiedziano prawdę, kto i dlaczego wymordował Polaków, i czym było ludobójstwo.

– Ze smutkiem muszę stwierdzić, że dobra zmiana, nie jest dla nas zmianą, która przyniosła prawdę, bo jesteśmy świadkami jak na naszych oczach pod naciskiem obcych ambasad zmieniane są polskie prawa, ustawy i uchwały. I bardzo często dopiero poeci, ludzie wolni, społecznicy, samorządowcy mają odwagę powiedzieć to, o czym odwagi nie mają powiedzieć politycy.

Po Mszy świętej odbył się Marsz pokoleń kresowych. Pod figurą Matki Bożej Niepokalanej przed Szczytem został ułożony Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA. Odczytano Apel Poległych. Uroczystości zakończyło Forum Kresowe, które podjęło tematy ważne dla społeczności kresowych.

  1. Już najwyższy czas, aby wreszcie powiedziano prawdę, kto i dlaczego wymordował Polaków, i czym było ludobójstwo.

Comments are closed.