W dniu 12 czerwca 2021 r. rozpoczęła się jubileuszowa 10 Polska Wiosna Teatralna, która potrwa do 17 czerwca. Ze względu na pandemię tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dwóch formatach: stacjonarnie i online na stronie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

W tegorocznej edycji festiwalu widzowie zobaczą miedzy innymi romantyczny dramat i poetycką wizję Mariana Hemara „Dawny spór”, klasykę romantyzmu „Beniowski” Juliusza Słowackiego, w wykonaniu aktora Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Wiktora Lafarowicza w reżyserii Witolda Kopcia. Znany już lwowskiemu widzowi spektakl Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie „Powtórka z Czerwonego Kapturka” – barwna, wesoła, rozśpiewana, roztańczona oraz pełna filozoficznych treści, umiejętnie przemycanych w dowcipnych ripostach opowieść dla dzieci i dorosłych. Również po raz kolejny aktorzy Polskiego Teatru w Wędryni przekonają widownię w tym, iż polityka sama wytwarza powtarzające się od stuleci tematy, po czym wciąga w swoje wnętrzności wszystkich tych ludzi, którzy ulegną tej pokusie poczucia władzy w jakimkolwiek stopniu w sztuce „No COMMENT lub idioci w Polityce”. W przedostatnim dniu festiwalu historia człowieka niezłomnego, który płacił bardzo wysoką cenę za pozostanie wiernym swoim ideałom, nie wchodzącego w relacje z reżimem komunistycznym stanie się głównym tematem spektaklu „Trzy rozmowy ze Zbigniewem Herbertem”. Na zakończenie w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie na widzów czeka przepiękna inscenizacja poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi „Do kraju tego…” w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest Wystawa Plakatów Tatralnych Jarosława Sosnowskiego, którą można obejrzeć w Domu Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 we Lwowie.

Plakat opracował Jarosław Sosnowski

Źródło: Ambasada RP w Kijowie