Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wyjątkowy spektakl muzyczny, który przeniesie nas do powojennych lat, gdy Marian Hemar – polski poeta, satyryk, dramaturg i autor piosenek – związany był z londyńskim Radiem Wolna Europa. Sztuka zostanie wystawiona 27 października o godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

„Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa” to spektakl muzyczny o niezwykle barwnym i ciekawym okresie życia Mariana Hemara, czyli o jego pracy w Radiu Wolna Europa.

Kiedy z rozkazu gen. Sikorskiego zawezwano mnie do pracy w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji, a był to początek 1942 roku, przyjechałem do Londynu… I tak ten Londyn stał się moim domem zastępczym. Na ile jeszcze? Oj, aż strach pomyśleć. Wrócić teraz nie mogę, bo na takich jak ja, wydany wyrok...”.

Do końca życia Marian Hemar pozostał na emigracji. W swojej ojczyźnie – z powodu zaangażowania w pracę rządu emigracyjnego – był „źle widziany”.

Piosenkami, skeczami i fragmentami audycji opowiedziana będzie jego miłość do Lwowa, a przy okazji fragment jego osobistej, a także polskiej historii.

W trakcie koncertu zaprezentowane zostaną piosenki, które w oryginale były wykonywane przez Władę Majewską, Mirę Zimińską czy Ludwika Sępolińskiego. Finałowa piosenka „Lwów jest w nas” to utwór Romana Kołakowskiego.

W spektaklu udział biorą:

Agata Klimczak-Kołakowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktorka, autorka scenariuszy, reżyserka. Założycielka Fundacji im. Romana Kołakowskiego. Kontynuuje działalność Teatru Piosenki. Laureatka wielu konkursów recytatorskich i konkursów poezji śpiewanej.

Bartłomiej Abramowicz – pianista, kompozytor. Współpracuje z Teatrem Piosenki. Jest autorem wielu aranżacji utworów Romana Kołakowskiego i innych poetów.

Leszek Zduń – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, autor scenariuszy, reżyser. Współtwórca Teatru Klasyki Polskiej.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Domu Kultury. Można też dokonywać rezerwacji pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.

Źródło: IPN