Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy ,,Obrazy zatopione w pamięci. Pejzaże kresowe Mariusza Woszczyńskiego”, które odbędzie się w Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25, o godzinie 17.30.

Wydarzeniu ma towarzyszyć debata z udziałem autora prac – prof. Mariuszem Woszczyńskim oraz jego wieloletnimi przyjaciółmi i towarzyszami podróży – prof. Przemysławem Krajewskim i prof. Januszem Smazą, związanymi z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa składa się z 20 prac malarskich, które są wspomnieniem z wypraw artysty na dawne Kresy. Malarz uchwycił impresje chwili – pejzaże, ludzi i zabytki dawnej kultury polskiej. Zostawił obrazy w fazie: „To by było na tyle” i świadomie wybrał tylko najważniejsze elementy charakterystyki sytuacji, żeby wprowadzić nas w swój świat. Przed oczami widza ukazuje się przestrzeń pełna koloru oddającego atmosferę zdarzeń. Przyroda i architektoniczna przestrzeń zatrzymane jak na fotografii aż proszą się, aby snuć o nich dalszą opowieść.

Wystawa będzie prezentowana od 19 września do 18 października 2023 r.

Źródło: IPN (ipn.gov.pl)