20 maja br. w formule wirtualnej odbyło się 22. posiedzenie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group – UDCG) pod przewodnictwem Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 delegacji z krajów partnerskich oraz przedstawiciele NATO i UE.

Polskiej delegacji przewodził Sekretarz Stanu w MON Cezary Tomczyk, który przedstawił polskie postępy we wsparciu szkoleniowym, logistycznym oraz materialnym na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy.

Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy (UDCG, znana również jako grupa z Ramstein) to sojusz ponad 50 państw i organizacji, wspierających obronę Ukrainy poprzez wysyłanie sprzętu wojskowego, jego utrzymanie i szkolenie personelu w odpowiedzi na rosyjską inwazję w 2022 r. Grupa koordynuje bieżące przekazywanie pomocy wojskowej podczas comiesięcznych spotkań. Pierwsze spotkanie odbyło 26 kwietnia 2022 roku. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

Źródło: MON (gov.pl)