28 maja (niedziela) w Niemenczynie odbędzie się XXIII Festyn Kultury Polskiej im. Jana Gabriela Mincewicza „Kwiaty Polskie”, organizowany przez Związek Polaków na Litwie.

Program:

Godz. 10.30 – Msza św. w kościele św. Michała Archanioła w Niemenczynie

Godz. 11.30 – Przemarsz uczestników Festiwalu ulicami miasta

Godz. 12.30 – Uroczyste otwarcie Festiwalu. Program artystyczny, wystawa twórców ludowych, kiermasz jadła i rzemiosła artystycznego.

„Kwiaty Polskie” to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie, którego początki sięgają 1989 roku. Jego inicjatorem i organizatorem był ówczesny prezes Związku Polaków na Litwie, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – śp. Gabriel Jan Mincewicz, który następnie przez wiele lat był niestrudzonym organizatorem i reżyserem tego festiwalu.

„Przemija postać świata, a odwieczne piękno okolic podwileńskich trwa niewzruszenie – tak w swoim czasie powiedział o Wileńszczyźnie Jan Gabriel Mincewicz – poeta, kompozytor, teolog, wieloletni poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, a także zasłużony działacz na rzecz polskiej kultury na Litwie. Związek Polaków na Litwie i ówczesny prezes oddziału ZPL ś.p. J. G. Mincewicz właśnie był inicjatorem, założycielem i reżyserem I Festynu Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, który odbył się 13 maja 1989 roku w Niemenczynie.

Kontynuując tą bogatą tradycję, pielęgnując wartości krzewienia języka ojczystego, Związek Polaków na Litwie 28 maja 2023 roku po raz kolejny organizuje XXIII Festyn Kultury Polskiej im. J. G. Mincewicza

„KWIATY POLSKIE”

• Barwne widowisko poprzedzi Msza św. o godz. 10:30 w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Niemenczynie w intencji Związku Polaków na Litwie oraz wszystkich polskich zespołów działających na Litwie – za ich kierownictwo oraz członków.

• Po Nabożeństwie o godz. 11:30 ulicami miasta ruszy liczny pochód uczestników Festiwalu. Uroczyste otwarcie Festynu odbędzie się o godz. 12:30.

Swoją twórczość zaprezentują znane i lubiane zespoły z Wilna i Wileńszczyzny oraz dalszych zakątków Litwy. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa twórców ludowych, kiermasz jadła i rzemiosła artystycznego.

Serdecznie zapraszamy! Związek Polaków na Litwie