Tanecznie, wesoło i rodzinnie było na Zielną w Szumsku – w tym podwileńskim miasteczku odbyło się XXIII Święto Rodzin „Witaj, Święta, Wniebowzięta”, w którym udział wzięło około tysiąca osób z pobliskich miejscowości.

Poprzednie edycje tego festynu organizowane były w Kowalczukach. W tym roku po raz pierwszy imprezę przeniesiono do pobliskiego Szumska, a nad jej organizacją czuwały: Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie oraz koła ZPL w Kowalczukach, Szumsku i Kienie.

Uroczystość zainaugurowała Msza św. w miejscowym kościele św. Michała Archanioła, odprawiona przez proboszcza parafii szumskiej księdza Henryka Naumowicza. Licznie zebrani parafianie i goście dziękowali za tegoroczny urodzaj i opiekę Maryi. Przed ołtarzem ustawiono wykonane przez miejscowe gospodynie piękne wieńce dożynkowe, bukiety zielne, chleb oraz owoce.

Czuć polskiego ducha

Po wspólnej modlitwie mieszkańcy bawili się na festynie dożynkowym i rodzinnym. „Zebraliśmy się dzisiaj tu tak licznie, aby kultywować tradycje święta Wniebowzięcia i za plony podziękować uroczyście” – witając zebranych powiedziała Krystyna Najmowicz, prowadząca i jedna z organizatorek święta. Zaproszony na plenerową scenę ks. Henryk Naumowicz udzielił błogosławieństwa uczestnikom festynu. „Czuje się polskiego ducha. To jest budujące i porywające” – stwierdził proboszcz, życząc, aby Wniebowzięta nadal wskazywała kierunek i dodawała sił. Duchowny udał się następnie święcić ustawione stoiska i zagrody dożynkowe, których w tym roku koła ZPL przyszykowały aż dwanaście.

Wymowne święto

Zgromadzoną publiczność przywitał prezes Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski.

Odbywająca się po raz 23. „Witaj, Święta, Wniebowzięta”, jak i inne organizowane przez ZPL festyny kultury polskiej, to wymowne święto, bo łączy wszystkie ważne wątki dla naszego narodu” – powiedział Tomaszewski. Wskazując na powiewający na scenie sztandar ZPL, mówił: „To nasze motto, nasz drogowskaz – Bóg, Honor, Ojczyzna. Rozpoczęliśmy święto od Mszy św., bo jak mówił św. Augustyn: Tam gdzie Pan Bóg na pierwszym miejscu, wszystko jest na właściwym miejscu. Nasza Ojczyzna – Wileńszczyzna, Polska i Litwa – są ważne dla każdego człowieka, który tu się urodził, tu się wychował, skąd pochodzą jego rodzice. Ojczyznę musimy pielęgnować. Trzeci człon hasła – honor. Honor w polskiej tracji to przede wszystkim wolność i godność. Różnie bywało w przeciągu historii, ale nikt nas, Polaków na kolana nie postawił, nawet gdy swego państwa nie mieliśmy, ale przetrwaliśmy i przetrwamy w myśl tego hasła – Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Dodał, że na dzisiejszym święcie nie brakuje też wątków innych kultur, bo jak wskazał „łączymy ludzi wszystkich narodowości, bo Wileńszczyzna jest wielokulturowa i wielonarodowościowa”.

Złota Odznaka ZPL i podziękowania

Podkreślając piękny dorobek święta, prezes ZPL podziękował wszystkim osobom, zaangażowanym w jego organizację. A jego inicjatorce i głównej organizatorce – Krystynie Gierasimowicz, wieloletniej staroście gminy kowalczuckiej – wręczył Złotą Odznakę ZPL, przyznawaną najbardziej zasłużonym osobom na niwie krzewienia polskości. Tomaszewski wręczył dyplomy dziękczynne łącznie dla około 80 osób, które przyczyniły się do organizacji „Witaj, Święta, Wniebowzięta”, w tym dla pełniącej obowiązki starosty Kowalczuk Oli Łukaszewicz oraz Krystynie Najmowicz, jednej z głównych organizatorek.

Silna rodzina to silna społeczność

Pięknego święta gratulowała mieszkańcom i organizatorom posłanka na Sejm RL Rita Tamašunienė, dziękując „za trud, aktywność, za serce, którym dzielicie się na tej pięknej imprezie”. „To bardzo ważne, że człowiek poświęca swój czas nie tylko rodzinie i najbliższym, ale pełni też piękną misję, jaką tu pełnią członkowie ZPL, poświęcając swój czas, organizując, wypiekając, ozdabiając. Owocem tej pracy dzisiaj wspólnie się cieszymy i wam za to dziękujemy” – powiedziała Tamašunienė.

O tym, że święta są potrzebne po to, by na chwilkę przystanąć, spojrzeć wstecz na to, co udało się zrobić, i wspólnie dzielić się radością, mówiła wicemer rejonu wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė. „Jako wicemer rejonu wileńskiego, odpowiadająca za dziedzinę kultury i wzmacnianie wspólnot lokalnych, bardzo się cieszę, że dzisiaj jest was tutaj bardzo dużo. Jestem pewna, że silna rodzina stanowi silną społeczność. Jesteście przykładem, jak trzeba współpracować. Widzimy, jak aktywne są działające tutaj koła ZPL. Cieszmy się razem z plonów na dzisiejszym święcie, a jak zajdzie taka potrzeba, bądźmy silni i zdeterminowani” – mówiła Tamošiūnaitė.

Poseł na Sejm Czesław Olszewski w nawiązaniu do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powiedział, że któż, jak nie Matka, która „dała w ciele nam Jezusa Chrystusa, może więcej wymodlić i wyprosić łask od Boga dla nas tu obecnych, dla naszej ukochanej Wileńszczyzny”. Życzył wszystkim wszelkich łask oraz, abyśmy byli razem.

W imieniu radnych i starostów przywitał zebranych przewodniczący frakcji AWPL-ZChR w Radzie Samorządu Rejonu Wileńskiego Waldemar Urban. Podziękował organizotorom za udaną imprezę, a wszystkim zebranym życzył dobrej zabawy. Życzenia złożyła również wieloletnia mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Przez całe popołudnie ze sceny rozbrzmiewały wesołe piosenki. Kolorytu imprezie dodały skoczne tańce i barwne stroje ludowe, występujących zespołów. Można też było zajrzeć do gościnnych stoisk i zagród dożynkowych. Gospodynie częstowały wiejskimi przysmakami. Każdy mógł się przekonać, że dożynkowe tradycje są na Wileńszczyźnie żywe.

Autor: I.K., Źródło: L24.lt

  1. Takie imprezy potwierdzają, że nasza Ojczyzna – Wileńszczyzna, jest bliska sercu każdego Polaka. Wiele radości, udanych występów, radosnej integracji i wypoczynku. Niezwykle udane spotkanie.

Comments are closed.