28 sierpnia 2023 r. w parku Jordana w Krakowie, pod popiersiem Danuty Siedzikówny „Inki”, łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK, odbyła się patriotyczna uroczystość.

Oddział IPN w Krakowie reprezentował zastępca dyrektora dr Michał Wenklar, który w swoim wystąpieniu akcentował dojrzałość Danuty Siedzikówny. Niespełna 18-letnia dziewczyna nie dała się zwieść komunistycznej propagandzie i nie wahała się zaryzykować życia w imię obrony niepodległości. Uroczystość zorganizowało XXV LO im. Żeromskiego (opiekun popiersia) i Towarzystwo Parku im. Jordana.

Danuta Siedzikówna – urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako piętnastolatka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. W tej samej egzekucji zamordowany został także inny żołnierz „Łupaszki”, Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.

Fot.: Janusz Ślęzak (IPN), Źródło: ipn.gov.pl

Comments are closed.