3 sierpnia 2023 r. Prokurator Wileńskiej Prokuratury Okręgowej postawił nie wszczynać postępowania w sprawie wypowiedzi szefa Państwowej Inspekcji Językowej Audriusa Valotki i ewentualnego podżegania do nienawiści na tle narodowościowym.

Przypominamy, że 23 lipca poseł na Sejm RL z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Czesław Olszewski zwrócił się do Prokurator Generalnej Republiki Litewskiej Nidy Gurskienė z prośbą o wszczęcie śledztwa i ocenę, czy podżegające do waśni na tle narodowościowym wypowiedzi szefa Państwowej Inspekcji Językowej Audriusa Valotki są zgodne z przepisami Kodeksu karnego RL oraz innych ustaw.

20 lipca w audycji radiowej LRT „Aktualus pokalbis” szef Państwowej Inspekcji Językowej, wypowiadając się na temat dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w rejonie wileńskim, użył takich sformułowań jak: „wyznaczona polska strefa okupacyjna”, „jest to strefa okupacyjna, w której miała miejsce gwałtowna polonizacja Litwinów”, porównał także znajdujące się w rejonie wileńskim miejscowości do okupowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu.

Jak donosi prokuratura, po zapoznaniu się z otrzymaną informacją i oświadczeniem, w wypowiedzi Valotki nie doszukano się bezpośredniego lub pośredniego podżegania do nienawiści, obrażania, ośmieszania lub szkalowania określonej grupy mieszkańców. Stwierdzono zatem, że retoryka Valotki podczas dyskusji oraz wyrażone sformułowania i porównania nie pociągają za sobą odpowiedzialności karnej.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. unsplash.com / Tingey Injury Law Firm

  1. SKANDAL! Decyzja prokuratury to kolejny wielki skandal i zezwolenie na mowę nienawiści – pod warunkiem, że jest skierowana przeciw Polakom.

Comments are closed.