Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Zadwórzu odbyły się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy poległych 17 sierpnia 1920 r. w walce z 1. Armią Konną Siemiona Budionnego z udziałem pani Elizy Dzwonkiewicz Konsul Generalnej RP we Lwowie.

Obchody rozpoczęła msza święta, po której konsul Eliza Dzwonkiewicz odczytała list do uczestników Pana Andrzeja Dery Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Następnie został odczytany list pana Jana Kasprzyka Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto głos zabrali płk. Dariusz Słota attaché obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie i pan Ołeksandr Kulepin zastępca szefa lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, lokalnej administracji państwowej Ukrainy i środowisk polskich na Ukrainie.

Uroczystości zakończyło zapalenie zniczy i złożenie wieńców przez Konsul Generalną RP we Lwowie oraz w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przez przedstawiciela lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej i członków polskich organizacji na Ukrainie.

Polski Cmentarz Wojenny w Zadwórzu na Ukrainie kryje szczątki ponad trzystu żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 sierpnia 1920 r. w walce z 1. Armią Konną Siemiona Budionnego. Żołnierze polscy z batalionu kpt. Bolesława Zajączkowskiego związali armię sowiecką walką pod Zadwórzem w celu umożliwienia innym jednostkom polskim dotarcia do Lwowa, aby wzmocnić jego obronę. Cel został osiągnięty za cenę życia prawie wszystkich walczących tu żołnierzy polskich.

Od lat Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie wraz z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie, przy wsparciu MKiDN, organizuje uroczystości rocznicowe na Polskim Cmentarzu Wojennym w Zadwórzu.

Źródło: Ambasada RP w Kijowie