Wilno. „Syrokomlówka” świętuje 70. urodziny
Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie świętuje 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się wczoraj w Domu Kultury Polskiej w Wilnie uroczysta gala z udziałem uczniów, obecnych i byłych nauczycieli, kilku pokoleń absolwentów, gości i przyjaciół.
„Nasze spotkanie na tym jubileuszu to dowód, że nasza szkoła to nie tylko instytucja, ale żywa więź łącząca pokolenia” – witając zebranych powiedziała Helena Marcinkiewicz, dyrektorka Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Wyznała, że jest to dla niej ogromne wyzwanie i zaszczyt, że może przemawiać nie tylko jako dyrektorka tej wyjątkowej szkoły, ale również jako jej absolwentka, była nauczycielka, była wicedyrektorka.
Ponad 4000 absolwentów
Przez 70 lat ta polska szkoła przeszła niesamowitą drogę. W roku 1954 została szkołą średnią i otrzymała nr 19. Po upływie 35 lat, dzięki staraniom grona pedagogicznego i rodziców, nadano jej imię Władysława Syrokomli, a jako gimnazjum działa od 7 lat.
„Bez względu na te nazwy, „dziewiętnastka” czy „Syrokomlówka”, szkoła średnia czy gimnazjum, ludzie, którzy w niej się uczyli i pracowali w różnych okresach, uczą się i pracują obecnie, tworzą nadal zwartą rodzinę. Wiele przeciwności losu udało się nam przezwyciężyć, pokonać dzięki sile, energii, która tkwiła i tkwi w tych ludziach” – podkreśliła Marcinkiewicz. Dodała, że ciągu 70 lat szkołę ukończyło 4049 maturzystów, 66 promocji.
„70 lat to moment, w którym patrzymy wstecz z dumą, ale i odwagą spoglądamy w przyszłość. Jestem pewna, że nasza wielopokoleniowa szkoła, wsparta tradycją, doświadczeniem, miłością do człowieka, do edukacji, poradzi sobie z każdym nowym wyzwaniem, z każdą reformą. Niech ten jubileusz będzie przypomnieniem, że nasze gimnazjum to wielka rodzina, która trwa i będzie trwała jeszcze wiele lat” – mówiła dyrektorka „Syrokomlówki”.
Wiele pięknych i wzruszających słów padło z okazji tak pięknego jubileuszu. Odczytano życzenia od premier, przewodniczącej Sejmu, mera Wilna. Gratulacje i podziękowania płynęły z ust gości i absolwentów. M. in. Tomas Tomilinas, poseł na Sejm i absolwent „Syrokomlówki” przyznał, że dopiero teraz, gdy został rodzicem, zrozumiał, „jak wiele robią nauczyciele dla naszych dzieci”. Słowa uznania skierowano zarówno do tych, którzy tworzyli historię szkoły, jak i do tych, którzy dbają o jej teraźniejszość i przyszłość.
Szkoła wielopokoleniowa
Obecna na uroczystości Rita Tamašunienė, poseł na Sejm z ramienia AWPL-ZChR, podkreśliła wielopokoleniowość polskiej szkoły przy ul. Linkmenų, bo wielu jej absolwentów utrzymuje kontakt ze swoj szkołą, tu właśnie przyprowadzając swoje dzieci i wnuki. „Znam wiele rodzin, w której jeden z rodziców jest absolwentem „Syrokomlówki” i chyba panujący tu duch patriotyzmu i miłość do swojej szkoły decyduje, że swoje dzieci również puszczają do tej szkoły. I tu nie chodzi o miejsce zamieszkania, a chodzi o potrzebę być w tej szkole, należeć do tej szkoły” – powiedziała posłanka. Przyznała, że dla niej „Syrokomlówka” kojarzy się przede wszystkim z działającym w tej szkole zespołem pieśni i tańca „Wilenka”, w którym, jak podkreśliła, dzieci i młodzież poprzez śpiew i taniec uczą się szacunku do tradycji, zachowania tożsamości narodowej.
Zebrani na uroczystości absolwenci i goście mieli właśnie możliwość obejrzeć występ „Wilenki”, będącej wizytówką Gimnazjum im. Władysława Syrokomli. Zespół, który dwa lata temu świętował 50-lecie istnienia, zaprezentował polskie tańce i piosenki, w tym wiązankę piosenek Stanisława Moniuszki. Podczas gali wystąpili też absolwenci szkoły, znani artyści, muzycy, poeci, m.in. śpiewaczka Ewa Rawłuszewicz, saksofonista Jan Maksymowicz, poeta Aleksander Śnieżko.
Za zasługi w krzewieniu polskości
Obchody jubileuszu były okazją do uhonorowania zasłużonych nauczycieli. Złote Odznaki Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie otrzymali: Helena Marcinkiewicz, Regina Lewicka, Maryna Taraszkiewicz i Wiktor Łowczyk. Odznaczenia wręczył Waldemar Tomaszewski, prezes ZPL, poseł do Parlamentu Europejskiego.
„Mam ogromny zaszczyt w imieniu Związku Polaków na Litwie złożyć życzenia dla, powiedziałbym, najlepszej szkoły polskiej na Litwie. Zaryzykuję to powiedzieć, bo ukończyłem „jedenastkę”, ale swoich jakby chwalić nie wypada, ale naprawdę te dwie szkoły są najlepsze” – powiedział Tomaszewski.
Mówiąc o polskim szkolnictwie na Litwie podkreślił, że „po śmierci zbrodniarza Stalina nadarzyła się okazja, by polskie szkoły powstawały na Litwie, a dzisiaj bardzo ważne jest, aby je zachować”. Przywołał też rok 2015, kiedy to ministerstwo oświaty ociągało się z akredytacją „Syrokomlówki” jako gimnazjum. Zaniepokojeni rodzice zorganizowali wówczas pikietę. Jedność polskiej społeczności sprawiła, jak podkreślił Tomaszewski, że dzisiaj ta szkoła nadal działa i pomyślnie się rozwija. A dzięki przeprowadzonej parę lat temu gruntownej modernizacji Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie jest obecnie jedną z najnowocześniejszych szkół w kraju. Lider ZPL nazwał to „ogromnym sukcesem naszej zorganizowanej polskiej społeczności, gdy nasi radni na czele z ówczesną wicemer Edytą Tamošiūnaitė doprowadzili do tego, że mamy najlepsze warunki w naszej szkole”. Edyta Tamošiūnaitė, radna z ramienia AWPL-ZChR w Samorządzie m. Wilna dodała: „Obiecuję, że w radzie wszyscy razem będziemy czuwać i zawsze wspierać tę szkołę”.
Rozpoznawalna w Europie
Edward Trusewicz, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych wręczył na ręce dyrektor Heleny Marcinkiewicz medal od Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Jak podkreślił, Unia, łącząca organizacje polonijne z 27 krajów europejskich, „zazwyczaj nie przyznaje dużo medali, zazwyczaj nie przyznaje medali placówkom oświatowym, zazwyczaj zarząd, który podejmuje decyzje, dość długo debatuje”. Natomiast w przypadku Gimnazjum im. Wł. Syrokomli w Wilnie zarząd podjął decyzję szybko i jednogłośnie. „Dlatego, że Państwa szkoła jest rozpoznawalna w Europie i tego gratuluję” – powiedział Trusewicz.
Z życzeniami dla społeczności gimnazjum przybył Andrzej Dudziński, charge d’affairs RP. „Państwa szkoła rozpoczyna kolejną dekadę nauczania polskich dzieci, mam szczerą nadzieję, że co najmniej równie udaną jak wszystkie poprzednie. To z jednej strony zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i obowiązek, by podtrzymywać ogień polskości w kolejnych pokoleniach litewskich Polaków” – powiedział. I dodał: „Jestem głęboko przekonany, że kolejne pokolenia absolwentów tej i innych polskich szkół będa świetnymi adwokatami porozumienia polsko-litewskiego”.
Gratulacje z okazji jubileuszu złożył Jarosław Narkiewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata.
Urodzinowy tort, zdjęcia i wspomnienia
Po części oficjalnej i programie artystycznym wszyscy obecni zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek i jubileuszowy tort. Absolwenci mogli powspominać szkolne czasy, oglądając siebie na zdjęciach roczników szkoły, które były eksponowane w holu DKP. Albo zapozować do zdjęć z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki na tle ścianki jubileuszowej. A przed uroczystością, przed południem, w kościele św. Rafała Archanioła została odprawiona Msza św. dziękczynna za całą społeczność gimnazjum – za byłych i obecnych nauczycieli, uczniów i rodziców.
W tym roku naukę w Gimnazjum im. Władysława Syrokomli rozpoczęło ponad 836 uczniów, w tym 64 pierwszoklasistów. Życzymy, by jak najlepiej wspominali czas spędzony w szkole.
Za: L24.lt
Adam
Polskość na Litwie istnieje między innymi dzięki takim placówkom.
Edi
Ponad 4 tysiące maturzystów to fantastyczny wynik. To osoby które dzięki swojej „19”-ce czy „Syrokomlówce” wystartowały w dorosłe życie po solidnym przygotowaniu. Dużo z tych osób odniosło sukcesy w różnych dziedzinach aktywności zawodowej. Życzę kolejnych udanych lat i jeszcze wielu, wielu promocji maturalnych.