Dzień Sybiraka. 84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę
„Na nieludzkiej ziemi znów polski trakt
Wyznaczyły bezimienne krzyże…
Nie zatrzymał nas czerwony kat.
Bo przed nami Polska – coraz bliżej!”
– tak brzmi fragment pieśni patriotycznej „Marsz Sybiraków”, będącej hymnem Związku Sybiraków i stanowiącej hołd dla Polaków zesłanych w głąb ZSRR, którzy cierpieli i umierali w obozach pracy z głodu, wycieńczenia.
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” – głosi uchwała.
84. lata temu sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium, walczącej z armią niemiecką, Rzeczypospolitej. Było to następstwem układu zawartego 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Kilkaset tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej.
Źródło: Sejm RP (sejm.gov.pl)
Jerzy
Związek Sowiecki i III Rzesza zamordowali miliony Polaków i obywateli polskich innych narodowości (gównie Żydów), dopuścili się gwałtów i okrucieństw, dokonali straszliwych zniszczeń, kradzieży mienia i dział sztuki….
A Polska jak największa ofiara wojny, nigdy nie dostała żadnych (!!) rekompensat!
Skandal!