Festiwal odbędzie się w dniach 5-7 kwietnia. W tej edycji ponownie spotykania odbędą się w formule ON-LINE.

Świat ciągle pełen jest ideologii, które mogą przekształcić się w TOTALITARYZMY. Ostatnie tygodnie dobitnie udowodniły, że TOTALITARYZM to nie tylko historia, ale niestety teraźniejszość dla wielu milionów osób.

Doświadczenia zwykłych ludzi i przesłanie z nich płynące często stają się inspiracją dla twórców filmowych. W ten sposób ratują od zapomnienia przeżycia całych pokoleń oraz wyrażają przestrogę na teraz i na przyszłość.

W tym roku zaprezentowanych zostanie ponad 20 specjalnie wyselekcjonowanych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki. Scenariusze wielu z nich opowiadają o niezwykłych wydarzeniach znanych do tej pory tylko nielicznym.

TOTALITARYZM kojarzony głównie z ustrojem społecznym, to przede wszystkim losy ludzi takich, jak my. To narastająca przemoc, to walka systemu z tymi, którzy pragną zachować swoją wolność i godność.

TOTALITARYZM to machina zasilana strachem i terrorem. Przezwyciężając lęk, stając w prawdzie i dokonując wyboru jednostka stawia realny opór i przyczynia się do upadku bandyckiego systemu. Tylko wolni ludzie są w stanie pokonać i zniszczyć TOTALITARYZM.

W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego festiwal tworzy przestrzeń, w której będą rozważane i przeżywane zagadnienia totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulanie obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

Do udziału w festiwalu zaproszono twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowano najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Wiele z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów. Więcej szczegółów na stronie totalitaryzmy.pl.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)