W środę 29 września Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy świętowała swoje 30. urodziny.

Pomysłodawcą i realizatorem idei skierowania nadawania  audycji językowych Polskiego Radia na wschód  (tj. na Ukrainę i na Białoruś) był ówczesny Zastępca Dyrektora Radia „Polonia” śp. Ryszard Michalski – polski dziennikarz radiowy i publicysta.

29 września Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy obchodzi swoje 30-lecie. Na początku jesieni 1991 roku w ówczesnym Radiu „Polonia”, obok innych redakcji językowych, została powołana do istnienia Redakcja Ukraińska. Nieoficjalnie jednak audycje w języku ukraińskim pojawiły się na antenie Polskiego Radia miesiąc wcześniej – tuż po upadku Związku Radzieckiego i ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości w sierpniu 1991 roku.

Przez te lata głównymi tematami audycji tworzonymi przez dziennikarzy Redakcji Ukraińskiej (od roku 2016 – Sekcji Ukraińskiej Redakcji „Wschód”) niezmiennie pozostawały najważniejsze wydarzenia w Polsce, kwestie społeczne, stanowisko i działania Rządu RP w różnych sprawach wewnętrznych oraz zewnętrznych, relacje polsko-ukraińskie, a także życie mniejszości ukraińskiej nad Wisłą, o których do dziś są informowani ukraińskojęzyczni słuchacze radiowi na Ukrainie i w świecie. Sekcja Ukraińska informuje również o wspólnych inicjatywach Polaków z Ukrainy oraz Ukraińców z Polski. Promuje wspólne inicjatywy diaspory polskiej i ukraińskiej w USA, UE oraz Kanadzie.

Wśród stałych tematycznych rubryk Sekcji Ukraińskiej znajdują się: „Ekonomia i Biznes”, „Życie Polityczne”, „Kalejdoskop Kulturalny”, „Ukraińcy w Polsce”, „Magazyn Turystyczny”, a także audycja poświęcona filozofii „Hortus (In)Conclusus” oraz kulturze ludowej „Źródła”. Od kilku lat dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy czytają po ukraińsku serwisy informacyjne na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w audycji „Lato z Radiem” (w 2007 roku odbyło się Lato z Radiem we Lwowie).

Wielkim sukcesem Redakcji Ukraińskiej była transmisja jej audycji na falach UKF na terytorium Ukrainy po Pomarańczowej Rewolucji w latach 2004-2010. Wówczas współpraca Redakcji Ukraińskiej z blisko 30-toma rozgłośniami ukraińskimi (państwowymi i prywatnymi) zaowocowała dobową słuchalnością na poziomie 1 miliona słuchaczy. Ten projekt pozwolił Redakcji Ukraińskiej utworzyć sieć nieetatowych korespondentów w najważniejszych regionach Ukrainy.

Na falach Redakcji Ukraińskiej gościli najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury i nauki ostatnich 30-tu lat relacji polsko-ukraińskich: Stanisław Lem, Jerzy Giedroyć, Jewhen Swerstiuk, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Barbara Skarga, Myrosław Popowycz, Lina Kostenko, Jurij Andruchowycz, Olga Tokarczuk, Serhiy Żadan i wielu innych.

Audycji Sekcji Ukraińskiej można słuchać codziennie o godzinie 19.00 w formacie DAB+ w Polsce, a także poprzez satelitę oraz w Internecie w każdym kraju świata. Ponadto na Ukrainie transmisja tego ukraińskojęzycznego programu odbywa się na FM-falach partnerów polskiej publicznej rozgłośni – Hromadskiego Radia w północnej oraz centralnej części Ukrainy oraz Radia „Nezałeżnist” we Lwowie, a także na terenie całej Ukrainy na falach średnich.

Polskie Radio dla Zagranicy towarzyszy ważnym, często przełomowym wydarzeniom w Polsce od 85 lat (z wyjątkiem przerwy w nadawaniu spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Przekazuje odbiorcom na całym świecie aktualne i wszechstronne informacje o Polsce oraz przedstawia kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy. Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

Źródło: Ambasada RP w Kijowie