Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie pod Zwiahelem w 1920 r.
W sobotę 27 czerwca, w 100. rocznicę bitwy pod Zwiahelem w 1920 roku, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński razem z przedstawicielami środowisk polonijnych, oddał hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy polegli w bitwie 27 czerwca 1920 r.
Na cmentarzu w Susłach (pod Nowogradem Wołyńskim), na grobie żołnierzy Wojska Polskiego, a także pod krzyżem na końcu wsi, gdzie spoczywa jeden oficer polski, konsul razem z przedstawicielami miejscowej społeczności polskiej z Suseł i Nowogradu Wołyńskiego (dawny Zwiahel), a także siostrami sercjankami, złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach poległych.
Oddając hołd pamięci bohaterom bitwy, konsul odczytał nazwiska żołnierzy 1 Kompanii 13 Batalionu Saperów 2 Pułku Saperów Kaniowskich, poległych w bitwie pod Zwiahlem, przekazane przez p. Huberta Kampę, prezesa fundacji In Blessed Art. Mieszkaniec Suseł Paweł Kucharski, który od dawna opiekuje się mogiłą żołnierzy Wojska Polskiego, opowiedział zebranym o historii tego upamiętnienia.
Udział w uroczystościach wziął także Paweł Bobołowicz, polski dziennikarz, współpracujący z Radiem WNET oraz Dmytro Antoniuk, ukraiński dziennikarz i krajoznawca, którzy m.in. we współpracy z naszą placówką zajmują się poszukiwaniem i dokumentowaniem pochówków żołnierzy Wojska Polskiego z okresu walk 1920 r. w Winnickim Okręgu Konsularnym. Udział Wojska Polskiego w walce przeciw bolszewikom był wynikiem m.in. podpisanej w kwietniu 1920 r. polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej, zwanej potocznie „Umową Piłsudski-Petlura”.
Na tymże cmentarzu konsul zapalił także znicze na grobach ukraińskich żołnierzy z Suseł, którzy niedawno zginęli na wschodzie Ukrainy. Część z nich była polskiego pochodzenia. Przy okazji uczestnicy uroczystości odwiedzili miejscowy kościół, którego piękne malowidła powstają równie przy zaangażowaniu p. Huberta Kampy.
Źródło: www.gov.pl/web/ukraina
jotul
A już powoli zbliża się okrągła setna rocznica „cudu na Wisłą…