Przed rokiem 26 czerwca 2021 roku Waldemar Tomaszewski został wybrany w pierwszej turze, spośród czterech kandydatów, na prezesa Związku Polaków na Litwie, uzyskując 74-procentowe poparcie delegatów. Po roku od wyborów, we wtorek 19 lipca , prezes ZPL udzielił wywiadu dla TVP Wilno, w którym mówił o osiągnięciach i najważniejszych perspektywach na przyszłość polskiej społeczności na Wileńszczyźnie.

W wywiadzie zostały poruszone tematy pracy Związku, kół, oddziałów, zarządu głównego, jak też omówiono aktualia społeczno – polityczne.

Poniżej do obejrzenia dwa wywiady z Waldemarem Tomaszewskim, pierwszy sprzed roku, tuż po wyborze na funkcję Prezesa ZPL oraz drugi, sprzed kilku dni, będący swoistym podsumowaniem roku pracy i urzędowania, jak również przedstawieniem przyszłości Związku i Polaków na Litwie.

Fot. TVP Wilno

Za: L24.lt, wilno.tvp.pl

  1. Polacy na Litwie to wyjątkowa społeczność niespotykana nigdzie indziej. Doskonale zorganizowani, zjednoczeni. Prawdziwi patrioci miłujący Polskę swoją Ojczyznę oraz wierzący w Boga.

  2. Polacy na Litwie są dobrym przykładem dla rodaków rozsianych po świecie. Tylko na Wileńszczyźnie Polacy mają taką siłę organizacyjną, żeby z powodzeniem startować w wyborach różnych szczebli i to z powodzeniem. Nawet są w stanie wystawić kandydata na prezydenta Litwy!
    W innych państwach, nawet dużo bardziej liczne polskie wspólnoty, nie odgrywają znaczącej roli w życiu społecznym i politycznym swoich krajów zamieszkania. Brawo Polacy na Litwie, uznanie dla lidera i prezesa ZPL i AWPL Waldemara Tomaszewskiego. Organizowany w Bieliszkach zlot to święto rodzin.

  3. Waldemar Tomaszewski to niekwestionowany lider polskiej społeczności na Wileńszczyźnie. To polityk z zasadami i wartościami, którym jest wierny od zawsze, to rzadka cecha u polityków. Ta wierność zasadom i wartościom wyróżnia Tomaszewskiego spośród innych. To one sprawiają, że cieszy się wielkim zaufaniem wśród ludzi. We współczesnym świecie niewielu polityków stać na obronę prawdziwych zasad i wartości chrześcijańskich, na których przez dwa tysiące lat budowana była cywilizacja europejska. Zepsucie moralne i fałszywe pojęcie wolności, podszyte poprawnością polityczną, niszczy dzisiaj istotę polityki, którą powinna być bezinteresowna służba dla dobra ogółu, w myśl zasady pro publico bono. To o uprawianiu takiej polityki mówi W. Tomaszewski, nakierowanej na rozwiązywanie problemów drugiego człowieka, a nie na szukaniu korzyści własnych. Słusznie też zachęca do powrotu do korzeni oraz inspiracji chrześcijańskiej, jako szansy na przyszłość i dziejowego zobowiązania wobec naszych przodków, bo wartości chrześcijańskie to ogromne bogactwo, które pozwoli zbudować trwałe i silne więzy społeczne. Polega ono na wspólnej wszystkim, a ukształtowanej przez wieki, hierarchii pojęć takich jak wolność, godność ludzka, szacunek dla życia, solidarność z prześladowanymi, opieka nad słabymi i bezbronnymi, szczególna ochrona matek i dzieci. Nie powinniśmy zapominać o tym, że obok politycznej wspólnoty istnieje też wspólnota ducha, myśli i kultury, która, jak wiele razy w historii pokazała, przetrwa systemy polityczne i gospodarcze. To ona tworzy właściwą podstawę stabilnej jedności, fundament zbudowany z trwałych więzi międzyludzkich. To o tych więziach mówi i takie wartości podkreśla prezes ZPL i AWPL. Wielokrotnie twierdził, że współczesna polityka musi być otwarta na rodzinę i młode pokolenia, zapewniając im wizję trwałości i stabilnej przyszłości, że nie można pozwalać na eksperymenty społeczne burzące naturalny porządek wartości, zagrażające samej istocie życia i wartościom prorodzinnym.

Comments are closed.