Na początku roku 1994 na Litwie została przyjęta, głosami rządzących socjaldemokratów, ustawa o organizacjach społecznych, eliminując Związek Polaków na Litwie z uczestnictwa w wyborach. Zgodnie z ustawą wszystkie organizacje miały do końca roku przekształcić się w partie polityczne bądź pozostać organizacjami społecznymi. Do tego czasu, od roku 1989, Związek Polaków na Litwie był organizacją społeczno-polityczną, co dawało mu prawo uczestnictwa zarówno w życiu społecznym, jak i politycznym.

W maju tegoż roku Sejm Litwy przyjął uchwałę, na mocy której prawo udziału w wyborach otrzymują wyłącznie partie i organizacje polityczne. Społeczność polska nieposiadająca własnej partii stanęła przed trudnym zadaniem – zachowania Związku i jednocześnie umożliwienia sobie udziału w życiu politycznym Litwy. Powołanie partii wymagało znacznego wysiłku organizacyjnego, m.in. przybycia na zjazd co najmniej 400 założycieli i to w środku lata. Nie było też pewności co do bezproblemowej rejestracji partii w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W tej sytuacji Zarząd Główny ZPL zwołał 14 sierpnia V Nadzwyczajny Zjazd ZPL. Niedługo przed zwołaniem zjazdu powstała grupa inicjatywna powołania partii polskiej. W skład grupy wchodziło 15 osób. Koordynatorem grupy był Waldemar Tomaszewski. Na zjeździe została przyjęta, jak się okazało, słuszna decyzja: przekształcenia ZPL w organizację społeczną oraz poparcie starań grupy inicjującej utworzenie partii powołanej pod nazwą Akcja Wyborcza ZPL. W ciągu dwóch tygodni przy aktywnej pracy struktur ZPL udało się zebrać 739 podpisów założycieli, przygotować program i statut przyszłej partii oraz przeprowadzić 28 sierpnia Zjazd Założycielski AWZPL. Wreszcie 23 października, po spełnieniu ultymatywnego żądania litewskiego Ministerstwa Sprawiedliwości usunięcia z nazwy wyrazu „Związek”, została zarejestrowana Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Na zjeździe założycielskim w 1994 r. po odmowie kandydowania na prezesa partii przez Waldemara Tomaszewskiego i Fryderyka Szturmowicza w głosowaniu jawnym prezesem został Jan Sienkiewicz. W kwietniu 1997 r. na II Zjeździe AWPL było 2 kandydatów na stanowisko prezesa – J. Sienkiewicz i W. Tomaszewski. W tajnym głosowaniu pierwszy zdobył 56 głosów, – drugi 44 głosy. W roku 1999 na III Zjeździe AWPL zdecydowaną większością głosów – 68 do 19 na stanowisko prezesa organizacji został wybrany Waldemar Tomaszewski. Na kolejnych zjazdach został on w tajnych głosowaniach ponownie wybrany na przewodniczącego.

AWPL realizowała założenia statutowe i programowe stając do wyborów różnego szczebla – od samorządowych poprzez parlamentarne aż do europerlamentarnych i prezydenckich. Od roku 1995 aż do dziś AWPL zyskuje absolutną większość mandatów radnych w samorządach rejonu wileńskiego i solecznickiego oraz zdobywa znaczące poparcie i mandaty radnych w mieście Wilnie, Wisagini, rejonach trockim, święciańskim, szyrwinckim. Od roku 1996 nieprzerwanie ma posłów w parlamencie litewskim, a w latach 2012-2020 – własny klub parlamentarny. Od 2009 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobywa mandat europosła.

W ciągu całego okresu swego istnienia AWPL stoczyła wiele batalii w obronie interesów mniejszości polskiej i innych na Litwie, wiele z nich było zwycięskich. Często organizowała wiece protestacyjne w obronie polskiej oświaty, języka i ziemi. Wspólnie ze Związkiem Polaków na Litwie i Stowarzyszeniem Szkół Polskich Macierz Szkolna przeprowadziła cały szereg akcji w obronie oświaty i praw mniejszości narodowych.

AWPL dba o rozwój polskich szkół na Wileńszczyźnie jak również o rozwój gospodarczy regionu. Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich polskich organizacji na przestrzeni minionych 30 lat polska społeczność na Litwie ma dzisiaj – w porównaniu z innymi społecznościami polskimi poza granicami Macierzy – najmocniejszą pozycję w świecie.

Na VIII zjeździe Akcji Wyborczej Polaków na Litwie 7 maja 2016 roku została podjęta decyzja o poszerzeniu i uzupełnieniu nazwy partii. 16 czerwca 2016 oficjalnie została zarejestrowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od tego czasu partia nosi nazwę Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin i jest jedyną polską partią parlamentarną na świecie poza granicami Polski. Obecnie do AWPL-ZChR należy 2077 członków.

na podst. www.awpl.lt

  1. Sukcesy AWPL nie wynikają z przypadku. Prezes partii Waldemar Tomaszewski jest prawdziwym polskim patriotą i z takiej patriotycznej rodziny pochodzi. Adam, stryj Waldemara, żołnierz AK, brał udział w walkach o Wilno. A cioteczny brat Waldemara, Henryk, jeszcze w czasach sowieckich przyjął święcenia kapłańskie. Natomiast sam Tomaszewski również bronił polskości w czasach sowieckich, gdy jako nastoletni uczeń w 1980 roku odważnie podniósł w szkole sprawę mordu katyńskiego. Jest politykiem pryncypialnym, odważnym, opierającym swą działalność na fundamencie wartości chrześcijańskich. To niekwestionowany „prezydent” Wileńszczyzny, w wyborach prezydenckich startował trzykrotnie, za każdym razem zdecydowanie zwyciężając ze wszystkimi, nawet urzędującymi głowami pastwa litewskiego. Po prostu w pełni zasłużenie cieszy się wielkim zaufaniem Polaków na Litwie.

  2. Do każdych wyborów AWPL idzie pod hasłem: W jedności siła! Pod sztandarem polskiej partii jest miejsce dla ludzi dobrej woli bez podziału na narodowość, na listach AWPL są więc przedstawiciele innych mniejszości narodowych (Białorusini, Tatarzy czy Rosjanie) ale również także Litwini. Bo nie liczy się władza sama w sobie ani stanowiska, tylko możliwość realizowania programu i pracy na rzecz mieszkańców.

  3. Gratulacje dla lidera AWPL i polskiej społeczności Waldemara Tomaszewskiego oraz dla całej drużyny, członków, sympatyków i wyborców. Życzę sukcesu i zwycięstwa w październikowych wyborach do Sejmu Litwy.

  4. Takich liderów politycznych jak prezes AWPL W.Tomaszewski, takich pryncypialnych, odważnych i skutecznych polityków, bardzo brakuje dzisiaj w Polsce. mamy u nas polityków nijakich, tchórzliwych, chwiejnych. Dlatego Wilniucy mają wielkie szczęście, że na czele ich społeczności stanął człowiek tej miary

  5. Gratulacje z okazji 30 powstania Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
    Jest to organizacja niezwykle ważna i bardzo potrzebna dla wszystkich Polaków na Litwie!
    Powodzenia!

Comments are closed.