Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu “Colloquia Warszawsko-Wileńskie”, organizowanego przez Ambasadę RP w Wilnie, Stację Wileńską Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich, który odbędzie się 15 lutego o godz. 17:00 w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Wykład pt.: „Nie do zwyciężenia! Zarys literatury polskiej” wygłosi dr hab. Brigitte Gautier z Uniwersytecie Charlesa de Gaulle’a w Lille (Francja).

Dr hab. Brigitte Gautier jest adiunktem w Sekcji Polskiej Université Charles-de Gaulle Lille 3. Jej publikacje i artykuły naukowe dotyczą polskiej literatury współczesnej, także w perspektywie komparatystycznej. Jest również tłumaczką na język francuski trzech tomów poetyckich dzieł zebranych i „Labiryntu nad morzem” Zbigniewa Herberta.

W 2018 roku ukazała się jej książka „Poezja przeciw chaosowi”, a w 2020, wspólnie z prof. Maciejem Urbanowskim, wydała monografię „Herbert i poetyka daru”. Ogłosiła również drukiem tom korespondencji Herberta z ludźmi z kręgu paryskiej „Kultury”.

Innym polskim pisarzem, którego twórczość bada prof. Gautier jest Ksawery Pruszyński. Dokonała przekładu na język francuski jego głośnej książki „W czerwonej Hiszpanii”. W 2019 roku w wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazał się tom materiałów pt. „Zagadkowy Ksawery Pruszyński” (wspólnie z Maciejem Urbanowskim).

Poza historią literatury w kręgu zainteresowań naukowych Brigitte Gautier jest historia „Solidarności”. W 2020 r. światło dzienne ujrzał (we współpracy z Pawłem Sowińskim) tom materiałów źródłowych i artykułów pt. Zagraniczne Związki Solidarności (1980–1990).

Wykład odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język litewski.

Cykl wykładów, które będą się odbywały co miesiąc, jest objęty Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek oraz Przewodniczącej Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriji Čmilytė-Nielsen.

Więcej informacji o wykładzie i zasadach rejestracji można znaleźć na stronie internetowej Ambasady RP w Wilnie (gov.pl).

Na podst. inf. Ambasady RP w Wilnie