– To znakomita forma upowszechniania prawdy o Katyniu – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas inauguracji III edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. – Niestety do dnia dzisiejszego zdarzają się jeszcze takie informacje w obiegu publicznym, które potwierdzają kłamstwo katyńskie – dodała. W konkursie, którego pomysłodawczynią i inicjatorką jest Marszałek Sejmu, uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych oraz – po raz pierwszy – studenci. Prace konkursowe można nadsyłać do 11 marca.

Jak podkreśliła Elżbieta Witek, poprzednia edycja konkursu pokazała duże zainteresowanie tą tematyką. – Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac – pięciokrotnie więcej niż w I edycji. To nas zachęciło do tego, by ten konkurs kontynuować – mówiła. – Wszystkie prace nadsyłane do nas pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, ale jest także bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu. Chce o tym wiedzieć, chce o tym mówić – zaznaczyła Marszałek Sejmu. – Do 11 marca czekamy na wpływ prac do Sejmu. Wszystkie szczegółowe informacje są na stronie www.konkurskatynski.pl – poinformowała marszałek Witek. Jak dodała, w tym roku uczniowe szkół ponadpodstawowych mogą brać udział w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej oraz tekst piosenki, natomiast dla studentów przewidziano jedną kategorii konkursową. – W tym roku w składzie komisji konkursowej będą znakomici profesorowie, liczę na to, ze poziom tych prac będzie jeszcze wyższy niż w ubiegłym roku – powiedziała Marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek podziękowała także członkom Komitetu Honorowego konkursu z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, a także Komitetowi Organizacyjnemu i Patronom Medialnym.

– Bardzo serdecznie zachęcam młodzież szkół ponadpodstawowych, ale także – po raz pierwszy – studentów, by zainteresowali się tym konkursem, zwłaszcza że nagrody są zawsze bardzo atrakcyjne – podkreśliła marszałek Sejmu. – Postaramy się wzorem ubiegłego roku, żeby ogłoszenie wyników przebiegało w takiej formie, żebyśmy mogli spotkać się bezpośrednio i osobiście z uczestnikami konkursu.

***
Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu jest Prezydent Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

W Komitecie Organizacyjnym zasiadają Prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski, Prezes Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka.

Patronami medialnymi konkursu są Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A.

***

Konkurs skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych położonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych położonych na terenie RP.

Modzież ze szkół ponadpodstawowych rywalizuje w trzech kategoriach:
– plastycznej (stworzenie projektu medalu na temat „Katyń – Pamiętamy”),
– literackiej (przygotowanie pracy na temat „Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”,
– tekst piosenki.

Studenci studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych mogą złożyć pracę kategorii: scenariusz lekcji na temat: „Katyń-Pamiętamy” – (45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych).
Prace muszą zostać przygotowane w języku polskim, realizować i składać mogą je autorzy indywidualni.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w każdej z kategorii jest laptop, zdobywca drugiego miejsca otrzyma tablet, a trzeciego miejsca -czytnik e-booków. Przyznane zostaną również wyróżnienia za zajęcie od 4 do 10 miejsca.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 11 marca 2022 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.konkurskatynski.pl.  Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres e-mail: konkurs@sejm.gov.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15:30 tel. 22 694 16 13.

Fotogaleria: Instagram
Konferencja prasowa: YouTube

za sejm.gov.pl