Flamandzki pisarz oraz kapłan katolicki Phil Bosmans miał kiedyś powiedzieć: „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń”.

O słuszności tych słów miały okazję przekonać się dzieci uczęszczające do Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”, działającego przy Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie.

Już od kilku miesięcy młodzi artyści uczęszczają na zajęcia do szkoły niosąc w rękach nowe piękne tornistry. A to wszystko dzięki dobrym przyjaciołom z Polski. W ramach przeprowadzonej akcji „Tornister pełen uśmiechu” Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Bałtycka Fundacja Rozwoju Obszarów Wiejskich z prezesem Henrykiem Brancewiczem na czele przekazały na ręce kierownika Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”, a zarówno dyrektora WOK w Rudominie pani Wiolety Cereszki 30 nowych tornistrów. Zostały one rozdane dzieciom uczęszczającym do tego zespołu, aby mogły jeszcze z większą werwą zdobywać wiedzę. Ten dar jest wielkim czynnikiem zmotywowania dzieci do nauki oraz aktem podziękowania im za promowanie polskiej kultury na Wileńszczyźnie, Litwie oraz poza granicami kraju.

W imieniu dzieci oraz ich rodziców pragniemy serdecznie podziękować pracownikom Caritasu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Bałtyckiej Fundacji Rozwoju Obszarów Wiejskich za ten wielki dar z całego serca i pamięć o swoich rodakach mieszkających w Rudominie. To właśnie dzięki takim bezinteresownym postawom udaje się nam inspirować dzieci i młodzież do codziennej pracy nad sobą, uczyć odpowiedzialności i aktywnej postawy na rzecz zachowania i krzewienia polskości na Litwie.

Andrzej Aszkiełowicz

Fot. organizatorzy