XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne
Zmagania sportowców polonijnych odbędą się w malowniczej Wiśle w powiecie cieszyńskim w dniach 27 lutego – 3 marca 2022 r.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w różnych formach, w tym w obszarze sportu. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń. Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata, gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników. Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 r., kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach.
W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Ostatnie, 19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 r. w Gdyni, natomiast 14. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec 2020 r. w Krynicy – Zdroju. Wśród konkurencji zimowych zawodnicy rywalizowali m.in. w biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, nordic walking, wieloboju łyżwiarskim, short tracku, snowbordingu, hokeju oraz w konkurencjach rodzinnych.
Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo – historyczne.
XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Wisłą 2022 zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Na podstawie informacji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”