Od 29 grudnia 2020 roku w Domu Polonii w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 64 można oglądać wystawę „Zaginione granice. Śladami II Rzeczypospolitej”. Jest ona jednym z elementów projektu realizowanego przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Tomaszem Grzywaczewskim – podróżnikiem, reporterem zaangażowanym w opisywanie losów ludzi i społeczeństw mieszkających na Wschodzie. Otwarcia wystawy dokonał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

Wystawa zawiera 12 plansz wprowadzających do poszczególnych przystanków podróży, którą odbyli Kaja i Tomasz Grzywaczewscy, poruszający się po dawnej granicy polskiej. Zobaczymy na nich ludzi i miejsca, które wyznaczyły trasę wędrówki. Każda z plansz jest opatrzona kodem QR, przenoszącym odbiorcę na stronę internetową tak, żeby wniknąć w opowieść o losach bohaterów i posłuchać autorów zdjęć i reportażu, którzy w podcastach opowiadają o swojej podróży.

W ramach projektu „Zaginione granice. Śladami II Rzeczypospolitej” przygotowana została strona internetowa (www. borders2rp.com) w czterech językach: angielskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. Strona internetowa jest swoistym uzupełnieniem książki Tomasza Grzywaczewskiego, która ukazała się drukiem w języku polskim w 2020 roku.

Wystawa będzie wyeksponowana do końca stycznia 2021 roku.

Źródło: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”